طالبان: رهبران ائتلاف شمال، برای حضور روسیه در افغانستان تلاش می‌کنند

تسنیم نوشت: طالبان افغان با صدور بیانیه‌ای در مورد اظهارات «یونس قانونی» رئیس جدید شورای عالی صلح افغانستان اعلام کردند که رهبران ائتلاف شمال برای کشاندن پای روسیه به این کشور تلاش می‌کنند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، طالبان افغان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان، «یونس قانونی» یکی از اعضای ائتلاف شمال، را به عنوان رئیس شورای عالی صلح افغانستان منصوب کرده است تا پای روسیه به این کشور باز شود.

در بیانیه طالبان به نقل از قانونی آمده است که صلح با اسرائیل ممکن است اما با طالبان افغان ممکن نیست.

طالبان افغان اعلام کرد: این اظهارات نشان می‌دهد که دولت کابل قصد آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان افغان را ندارد. حال طرح این سوال بسیار مهم است که آیا طالبان افغان تمایل به آغاز مذاکرات صلح با دولت کابل را دارد یا خیر؟ اگر خیر، چه عوامل دیگری نیز در پشت این مسئله است؟

اظهارات قانونی مدت کوتاهی پس از انتصابش به عنوان رئیس شورای عالی صلح مطرح شده است.

بر اساس بیانیه طالبان، شورای صلح افغانستان به منظور پیگیری مذاکرات صلح و خارج کردن افغانستان از مشکلات کنونی ایجاد شده اما اظهارات قانونی نشان می‌دهد که وی همه مسائل اسرائیل را پذیرفته اما حاضر نیست به طالبان افغان امتیاز دهد.

در بیانیه آمده است: این اظهارات برای طالبان افغان تازگی ندارد زیرا «احمد شاه مسعود» رهبر ائتلاف شمال نیز برای جذب سرمایه برای نابودی افغانستان قصد برقراری ارتباط با اسرائیل از طریق روسیه را داشت.

وی در یکی از سفرهایش به فرانسه از تمایل خود به برقراری ارتباط با اسرائیل سخن گفت اما از در پیشبرد این مسئله موفق نشد.

«احمد ضیا مسعود» رئیس سابق شورای عالی صلح نیز قبل از قانونی گفته بود که صلح با طالبان افغان عقلانی نیست و افغانستان باید آماده یک جنگ طولانی باشد.

بیانیه افزود: عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان و عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ نیز وارد میدان جنگ شدند و تعهدات اشرف‌غنی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز معطوف به ائتلاف شده است نه ملت افغانستان و این مسئله آزادی عمل زیادی را به آن‌ها داده است.

حال این سوال مطرح می‌شود که چرا ائتلاف شمال این اظهارات را انجام می‌دهند و چه چیزی نصیب آن‌ها می‌شود؟

شایعات نشان می‌دهند که این ائتلاف امیدهایی از سوی آمریکا دریافت کرده‌اند و روابط دوستانه خود با هم‌پیمانان قدیمی‌شان در روسیه را از سر خواهند گرفت تا مسکو را برای اعزام نیروی نظامی به افغانستان ترغیب نمایند.

این در حالی است که روسیه نیز از ارائه هرگونه کمک به افغانستان در صورت درخواست دولت کابل سخن می‌گوید.

اکنون رهبران ائتلاف شمال به دنبال زمینه‌سازی مداخله روسیه در افغانستان و خلاص شدن از حضور نظامی آمریکا و ناتو هستند.

طالبان در این بیانیه گفته‌اند که هیچ کس تجربیات اخیر افغانستان را فراموش نکند و با مطرح کردن بحث گفت‌وگو فریب نخورد و این گروه به حفاظت از مردم افغانستان و حاکمیت ارضی این کشور متعهد است و اجازه عملی شدن توطئه‌های خارجی و داخلی برای افغانستان را نخواهد داد.

52310

کد N1019890