روسیه دشمن جدید شارلی ابدو

سیاسی

مجله شارلی ابدو که پیشتر با انتشار کاریکاتورهایی خشم مسلمانان جهان را برانگیخته بود اینبار اقدام به انتشار کارتون هایی درباره سقوط هواپیمای روسی در مصر کرده که این تصاویر به مذاق مسکو خوش نیامده اند.

به گگزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، انتشار کارتون‌هایی در مجله فکاهی «شارلی ابدو» در مورد سقوط هواپیمای مسافربری «متروجت» روسیه، با اعتراض مسکو روبه‌رو شده بطوریکه  کرملین و گروهی از مقامات سیاسی روسیه، اعتراض و خشم خود را از کارتون‌های منتشرشده نشان دادند.

علاوه بر این موضوع در فضای مجازی نیز انتشار این دو کارتون با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است و گروهی از شهروندان به انتقاد از آن پرداخته‌اند.

یکی از کارتون‌های منتشر شده مردی را شبیه اعضای گروه داعش نشان می‌دهد که زیر تکه‌های در حال سقوط هواپیمای مسافربری ایستاده است. متن آن نیز این است: «داعش: نیروی هوایی روسیه بر شدت بمباران‌های خود می‌افزاید.»

در کارتون دیگری نیز در همان شماره، جمجمه یکی از قربانیان سقوط هواپیما دیده می‌شود و متنی با عنوان: «خطر پرواز با خطوط هوایی ارزان روسیه».

در اعتراض به این کارتون ها، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه، تصاویر منتشر شده را «نمونه‌ای مثال‌زدنی از توهین به مقدسات» توصیف کرده است.

پسکوف به خبرگزاری فرانسه و دیگر خبرنگاران گفته است «این‌ (کارتون‌ها) هیچ ارتباطی به دموکراسی، آزادی بیان یا هیچ چیز دیگری ندارند. آنها به طور روشن توهین به مقدسات هستند».

بنا بر گزارش‌ها، گروهی از قانون‌گذاران روسیه از دولت آن کشور خواسته‌اند تا نشریه فکاهی فرانسوی را در فهرست «مکتوبات افراطی» قرار دهد.

الکسی پوشکوف، رئیس دومای روسیه، در گفتگویی با خبرگزاری «ایتارتاس» از لزوم واکنش دولت فرانسه به کارتون‌ها سخن گفته است.

هواپیمای خطوط روسی «متروجت» (کاگلاماویا) شنبه گذشته در حالی که از شرم‌الشیخ مصر راهی سن‌پترزبورگ در روسیه بود، بر فراز آسمان مصر از صفحه رادار ناپدید شد. ساعتی بعد تکه‌های هواپیما پیدا شد. تمام ۲۲۴ سرنشین هواپیما در پی سانحه کشته شدند. دلیل سانحه هنوز مشخص نیست.

در پی سقوط ایرباس متروجت، شاخه‌ای از داعش با عنوان «ولایت سینا» در شبکه‌های مجازی مدعی شده بود آنها هواپیما را ساقط کردند اما این ادعا تکذیب شد.

کد N1019140