محمدصادقی در گفتگو با مهر:

برجام را به گونه‌ای اجرا نکنیم که مردم متضرر شوند

سیاسی

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر لزوم توجه به الزامات ۹ گانه رهبر معظم انقلاب در تایید مشروط برجام گفت: برای اینکه ملت ما متضرر نشوند، باید این الزامات مدنظر قرار گیرد.

شاهین محمدصادقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مهمترین نکات لازم برای اجرای دقیق برجام و تحقق فرمان اخیر مقام معظم رهبری گفت: در حال حاضر برجام با وجود نظرات مخالف و موافقی که به صورت دلسوزانه در رابطه با آن وجود داشت، با طی مسیر قانونی تبدیل به یک قانون شده و با ملاحظه تاییدیه مشروط مقام معظم رهبری، باید به ابزار وحدت و انسجام ملی تبدیل شود.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه برجام نباید به گونه ای اجرا شود که مردم متضرر شوند، ادامه داد: برای اینکه ملت متضرر نشوند، باید الزامات و نکاتی که مقام معظم رهبری با هوشمندی مطرح کردند، مدنظر قرار گیرد؛ در این رابطه نباید ما برای اجرا پیش قدم بشویم و تمام تعهدات خود را انجام دهیم تا سپس طرف مقابل جلو بیاید، بلکه باید به صورت گام به گام پیش برویم.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در توضیح این مساله گفت: مهمترین اقدام لازم این است که رئیس جمهور آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه رسمی بدهند و لغو تحریم ها را رسما اعلام کنند؛ اینکه جان کری یا دیگران تعلیق یا لغو مشروط را اعلام کنند با مفاد نامه رهبر انقلاب و هدف اصلی مذاکرات همخوانی ندارد؛ چراکه ملت ما نتظر همین نکته بوده و هدف مذاکرات نیز لغو تحریم ها بوده است.

ضرورت توجه به سیاست گام به گام در مبادله سوخت و قرارداد متغن در بازطراحی رآکتور اراک

محمدصادقی در ادامه با اشاره به برخی الزامات مهم در اجرای برجام که در نامه رهبر انقلاب نیز به آنها اشاره شده است، گفت: در رابطه با مبادله سوخت اگر تمام ۱۰ تن اورانیوم غنی شده را بدهیم و سپس منتظر دریافت کیک زرد بمانیم، ممکن است طرف مقابل دبه دربیاورد. در این زمینه می توانیم بخشی از مواد غنی شده را به آنها بدهیم و بر اساس برجام معادل آن کیک زرد تحویل بگیریم، سپس بخش بعدی مبادله را انجام دهیم.

وی افزود: در رابطه با بازطراحی رآکتور اراک نیز ابتدا باید قرارداد متغن و محکمی از نظر محاکم عمومی در دست داشته باشیم که بدانیم رآکتور جدید چه مشخصات فنی دارد و چه کشوری قرار است پیمانکار اصلی باشد و حجم مبادله ارزی که قرار است انجام شود نیز معلوم باشد.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب برای تشکیل هیاتی قوی، آگاه و هوشمند در شورای عالی امنیت ملی برای رصد اجرای برجام تصریح کرد: حتما خود ِ ایشان درباره ماهیت و ترکیب این هیات رهنمودهایی دارند، اما معتقدم در این هیات باید افراد درجه ۳ حقیقی و حقوقی از جمله وزرای اقتصاد و امور خارجه، فرماندهان نظامی و مسئولان امنیتی و متخصصان موشکی، صاحبنظران هسته ای از دانشگاه ها و نمایندگانی از مجلس حضور داشته باشند تا ترکیب جامع و کاملی تشکیل شود؛ بنای کار این هیات نیز باید متن فرمان مقام معظم رهبری باشد.

کد N1018911