شوهانی: پاسخ ظریف درباره دست دادنش با اوباما قانع کننده بود/ اوباما پروتکل را رعایت نکرد نه ظریف

محمدجواد ظریف,مجلس نهم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می گوید: پاسخ ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی درباره دست دادنش با اوباما برای همه نمایندگان به جز نماینده سئوال کننده قانع کننده بود.

احمد شوهانی در گفت و گو با خبرآنلاین در خصوص اعلام وصول سئوال از وزیر امورخارجه درباره علت مصافحه با رئیس جمهور آمریکا در آخرین جلسه علنی مجلس، گفت: در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که 21 مهرماه برگزار شد این سئوال از سوی احمد مقیمی، نماینده بهشهر مطرح شد که آقای ظریف هم توضیح خوبی درباره این موضوع داد. به نظر من و بسیاری از نمایندگان دیگری که در جلسه حضور داشتند، توضیحات ظریف قانع کننده بود. اما نماینده سئوال کننده قانع نشد و سئوال به صحن علنی ارجاع شد در حالی که با این توضیحات، لازم به این کار نبود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: با توجه به بحث روابط بین الملل و پروتکل های موجود اگر هم ایراد باشد مردم آمریکا باید به اوباما ایراد بگیرند که پروتکل را رعایت نکرده است نه اینکه ما به ظریف ایراد بگیریم! چرا که شان اوباما رئیس جمهور است و ظریف وزیر خارجه و رئیس جمهور یک کشور چرا باید شان دیپلماتیک خود را کاهش دهد و با وزیر خارجه کشور دیگری دست بدهد؟!

وی افزود: حتی اگر این موضوع را هم نادیده بگیریم آقای ظریف در آن جلسه گفت که «اوباما به سمت من آمد و من گوشه ای ایستاده بودم. او آمد از سالن دیگری عبور کند که یکباره به سمتی که من ایستاده بودم آمد و روبروی من که رسید احوال پرسی کرد.ما هم در آموزه های دینی توصیه داریم که اخلاق و ادب را رعایت کنیم. او دستش را دراز کرد و من با او دست دادم. این کار مجموعا یک دقیقه هم طول نکشید».

27220

 

کد N1018586