اجمالی/آیت‌الله امامی کاشانی در نماز جمعه تهران:

دشمنان در قضیه برجام می‌خواهند ایران را نابود کنند

سیاسی

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه دشمنان اسلام عزت و عظمت نظام جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند، گفت: در مذاکرات و برجام فهمیدیم که دشمنان اسلام می خواهند آن را حذف کنند و این هدف استکبار جهانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله محمد امامی کاشانی در نماز جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران زمانی برقرار شد که انقلاب سفید شاه وابسته به امپریالیسم غرب کشور را در بر گرفته بود، اظهار داشت: در این شرایط کشور عقب افتاده شده بود.

وی افزود: با توجه به فرمایش رهبر انقلاب که نسبت به آل سعود فرمودند «ایران در زمان شاه چنین وضعیتی داشت». کشور عقب افتاده، قرون وسطایی و وضع بدی داشت؛ همانطور که امروز آل سعود ِ بدبخت دارد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: با قیام امام(ره) و ملت بزرگ ایران و شهادت جوانان و فرزندان، کشور به این وضع درآمد.

آیت‌الله امامی کاشانی با اشاره به اصولی که نظام جمهوری اسلامی ایران بر آن استوار است، تصریح کرد: ایمان به خدا، ایمان به پیامبر(ص) و معاد، عدالت، ولایت مستمر، ایستادن در برابر سلطه ها و استکبار غرب، مقاومت کردن و زیر بار ظلم نرفتن اساسی است که به ویژه در اصل ۲ قانون اساسی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در برخی مباحث به سراغ مباحث دینی نباید رفت، تاکید کرد: در این شرایط باید به سراغ تجربه رفت. مثلا در بحث مذاکرات ممکن است از آیه ای استفاده شود و دیگری نیز از آیه دیگر استفاده کند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه این به معنای تناقض در قرآن نیست، ادامه داد: نکات متفاوت است و ممکن است هر کسی به شکل متفاوتی از آن استفاده کند.

آیت الله امامی کاشانی با بیان اینکه استفاده از منابع دینی برای همه آزاد است، گفت: اما در نظام جمهوری اسلامی ایران این مساله از اختیارات ولی فقیه بوده و نظارت بر حسن اجرای وظایف نظام از اختیارات ولی فقیه است. ممکن است اشخاص نظرات مختلفی بدهند، اما نظر قانونی، نظر ولی امر خواهد بود.

وی اظهار داشت: آمریکا و استکبار از همان روزهایی که ما خودمان را شناخته ایم، ادامه داشته و هنوز نیز ادامه دارد.

امام جمعه موقت تهران با طرح این سوال که حوادث اخیر در کشورهایی مثل عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن کار کیست؟ توضیح داد: حوادث یمن، کار آل سعود است و حکام آن پست هستند و نوکر آمریکا و اسرائیل شده اند. آنها کوچک و بزرگ را به خاک و خون می کشند و خود را خادم‌الحرمین می دانند.

آیت الله امامی کاشانی با طرح این سوال که پشت آل سعود و داعش کیست؟ افزود: جمهوری اسلامی توفیق دارد که در برابر اینها می‌ایستد و هشدار می‌دهد.

خطیب نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اجلاس اخیر وین در مورد سوریه گفت: چگونه در اجلاس اخیر درباره سوریه، ایران و وزارت خارجه توانست اظهار نظر کند و نظرش حاکم شود. این نشان‌دهنده اقتدار و عزتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان اسلام عزت و عظمت نظام جمهوری اسلامی را نمی خواهند، ادامه داد: در مذاکرات و برجام فهمیدیم که دشمنان اسلام می خواهند آن را حذف کنند و این هدف استکبار جهانی است.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مساله نفوذ گفت: باید جلوی نفوذ را گرفت و حصار بست، زیرا حصار چیزی است که نمی گذارد نفوذ وارد شود. توحید، حصار است و این حصار و دیوارکشی دیگر نمی گذارد شرک وارد شود. اقتصاد، اخلاق و سیاست باید حصار داشته باشد.

آیت الله امامی کاشانی تصریح کرد: این حصار و دیوارکشی ضروری است، اما کافی نیست. در ۱۳ آبان آن زمان با صدای رسا در تمام کشور شعار علیه آمریکا سر داده شد.

خطیب نماز جمعه تهران شعار «مرگ بر آمریکا» را واکنش به حرکات این کشور دانست و ادامه داد: خدا ظالمین را دوست ندارد و عاقبت ظلم و آن همه فجایع این است.

 

ادامه دارد...

کد N1018458