نتایج مذاکرات وین رویکرد غرب در قبال موضوع هسته ای ایران را تغییر داد

علی اکبر صالحی,اجلاس پاگواش

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه نتایج مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1 +5 رویکرد غرب در قبال فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تغییر داد گفت: این تغییر بیانگر پیروزی قاطع «قدرت منطق» بر «منطق قدرت» است.

به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی که در اجلاس «پاگواش» در شهر ناکازاکی سخن می گفت، اظهار داشت: در مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 شاهد بودیم که چگونه رویکرد تقابل و منازعه به آرامی جای خود را به رویکرد تعامل و گفت وگو داد و این موضوع درسهای گرانبهایی برای همه داشت.
وی در سخنان خود با مروری بر ادعاهای طرح شده از جانب غربی ها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان طی سالهای گذشته و مراحل اولیه مذاکرات مربوط آن، یادآور شد: آمریکا سعی کرد همه گزینه های ممکن را علیه ما به کار گیرد و البته به نتیجه مطلوب نرسید و در نهایت رویکرد خود را با موضوع هسته ای ایران تغییر داد.
وی ادامه داد: این تغییر رفتار با عزم دولت آقای روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران نهایتا به توافقی انجامید که در 26 مهرماه مورد تصویب ایران و شش قدرت بزرگ دنیا قرار گرفت و اجرای آن احتمالا از اوایل دی ماه (اواخر ماه دسامبر) آغاز خواهد شد.
وی افزود: در سایه این تحول در رویکرد بود که آمریکا با این واقعیت که امکان دستیابی به چارچوبی برای همکاری هم وجود دارد، کنار آمد.
صالحی گفت: بر اساس این چارچوب، مسیرهای موسوم به «راههای گریز» تسلیحاتی شدن بسته می شد و در عوض حق ایران برای برخورداری از برنامه صلح آمیز هسته ای و غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شد.
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان تصریح کرد که این رویکرد منطقی، ما را در مذاکرات هسته ای به یک برنامه جامع اقدام مشترک رساند که امروزه «برجام» نامیده می شود.
معاون رییس جمهوری همچنین یادآور شد: بر اساس «برجام» جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری دارای برنامه صلح آمیز هسته ای، شامل چرخه کامل سوخت و حق غنی سازی شناخته شده است و زیرساختهای هسته ای اش حفظ خواهد شد. البته به عنوان نشانه ای از اعتمادسازی، ایران هم برخی محدودیت های زمان دار را برای برنامه هسته ای خود پذیرفت.
صالحی با اشاره به استقبال جهانی از نتیجه مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 خاطر نشان کرد: این دستاورد یک پارادایم جدید در نظام سیاسی بین الملل را معرفی می کند و در این روش در حال ظهور، قدرت منطق بر منطق قدرت غلبه می کند.
وی ادامه داد: بر اساس این پارادایم برای داشتن جهانی امن و مبتنی بر ثبات و حسن همجواری باید توجه داشت که حقوقی چون حق حاکمیت، تعیین سرنوشت، پیشرفت و توسعه، که شامل استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هم می شود، جزیی از حقوق ذاتی ملتهاست که باید مورد احترام و شناسایی قرار گیرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به تلاشهای بین المللی برای خلع سلاح هسته ای هم اشاره کرد و گفت: ما بر تعهد دولتهای دارنده سلاحهای اتمی بر اجرای بند 6 معاهده «ان پی تی» تاکید می کنیم.
وی افزود: ایران همچنین از مدافعان ایده خاورمیانه خالی از سلاح اتمی است. این ایده اولین بار توسط ایران در سال 1974 مطرح شد و پس از آن در اسناد مربوط به عدم اشاعه در سالهای 1995 و 2000 مورد تاکید قرار گرفت. مهمترین مانع اجرای طرح در منطقه ما رژیم صهیونیستی است که حتی عضویت در پیمان «ان پی تی» را نپذیرفته است.
صالحی در پایان با اشاره به برگزاری این نشست در شهر ناکازاکی، خاطرنشان کرد: ناکازاکی شهری است که فاجعه بمب اتمی را به تلخی تجربه کرده است و ملت و دولت ایران همدردی خود را با بازماندگان این حادثه، مردم و دولت ژاپن ابراز می دارد.
وی گفت که دو ملت ایران و ژاپن اشتراکات زیادی دارند و ما از حمایت ژاپن از مذاکرات ایران با 1+5 تقدیر می کنیم. صالحی گفت: پس از اجرای «برجام» دامنه همکاری ما با شرکای قدیمی و جدید قطعا افزایش خواهد یافت و ایران علاقمند است از همکاری ژاپن در زمینه ایمنی هسته ای و سایر حوزه های مرتبط با فعالیت صلح آمیز هسته ای بهره مند شود.
پاگوآش یک سازمان غیردولتی بین المللی معتبر است که از نخبگان کشورهای جهان در زمینه خلع سلاح تشکیل شده است.
اجلاس سال جاری این سازمان با دعوت از رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در شهرناکازاکی ژاپن برگزار شد.
دکتر صالحی که روز یکشنبه - 10 آبان - به ژاپن سفر کرد، طی بازدید از شهر ناکازاکی، از موزه صلح این شهر که یادآور فاجعه بمباران اتمی آمریکا در جنگ جهانی بود هم دیدن و در حضور مقامات شهری نسبت به قربانیان این جنایت و فاجعه عظیم با اهدای دسته گلی ادای احترام کرد.
کد N1017904