مدیر حوزه‌های علمیه:

دادگاه ویژه روحانیت، نگهدار جایگاه روحانیت است

حوزه علميه,حسيني بوشهري

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: حفظ آبروی افراد و حریم خصوصی باید در اولویت نهاد صلح و سازش باشد تا منافی با فلسفه وجودی دادگاه ویژه روحانیت نباشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، در گردهمایی سراسری «صلح و سازش دادستانی ویژه روحانیت»، با اشاره به استعدادهای نهان انسانی، اظهار کرد: یکی از راه‌های به فعلیت رساندن این استعدادها، حفظ آرامش محیط زندگی انسان است تا به دور از فضای پرالتهاب پیرامون خود، به رشد و بالندگی مطلوب برسد.

وی با اشاره به این‌ فرمایش امام صادق(ع) مبنی بر اینکه اصلاح بین مردم، هدیه مطلوب خداوند به مردم به شمار می‌آید، ادامه داد: افول ضریب زندگی مسالمت‌آمیز، تاریخ بشر را از آغاز خلقت تاکنون تحت تأثیر قرار داده است. طبیعت و فطرت پایدار انسانی نیز میل به زندگی مسالمت آمیز دارد، اما عوامل پیرامونی انسانی موجب فرافکنی در این طبیعت شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، با توجه به فضای به وجود آمده تکفیری در میان مسلمانان، خاطرنشان کرد: قرآن در بسیاری از آیات همانند "انما المؤمنون اخوه" مسلمانان را برادر یکدیگر می‌داند و در هنگام بروز اختلافات "فاصلحوا بینهم" اصلاح اختلافات را پیشنهاد می‌دهد.

حسینی‌بوشهری تأکید کرد: نکته کلیدی در هر صلح و سازشی، رعایت عدالت و اصل برابری در میان مردم است تا صلح و سازش به هر قیمتی ملاک نباشد.

وی، با اشاره به روایات اسلامی در صلح و سازش بین مسلمین، اظهار کرد: روایات اسلامی نیز توجه خاصی به این مهم در امت اسلامی داشته، همچنان که به فرمایش نبی مکرم اسلام(ص)، برای برقراری صلح میان مسلمانان می‌توان نافله‌های نماز واجب را ترک کرد تا به این مهم ارج داده شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان این‌که «حفظ جایگاه روحانیت، فلسفه وجودی تشکیل دادگاه ویژه روحانیت است» یادآور شد: تشکیل دادگاه ویژه روحانیت، صیانت از جایگاه روحانیت است. حفظ آبروی افراد و حریم خصوصی آنها باید در اولویت نهاد صلح و سازش در سراسر کشور باشد تا منافی با فلسفه وجودی دادگاه ویژه روحانیت نباشد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری حوزه، حسینی‌بوشهری، در پایان، آگاه سازی را برابر با مصونیت سازی دانست و اظهار کرد: اختلافات باید ریشه‌یابی شوند تا به دور از هرگونه شتابزدگی و سطح نگری، سازش بین طرفین دعوا برقرار شود.

انتهای پیام

کد N1017585