به رغم عصبانیت پکن مطرح شد؛

تصمیم نیروی دریایی آمریکا برای تداوم گشت‌زنی‌ها در دریای چین جنوبی

آمريكا,جمهوري چين

یک هفته پس از آنکه آمریکا با گشت‌زنی در نزدیکی حریم آبی جزایر مصنوعی ساخت چین در آب‌های مورد مناقشه خشم پکن را برانگیخت، فرمانده یگان اقیانوس آرام آمریکا امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه دهند از جمله در دریای چین جنوبی، ارتش آمریکا به عملیات‌های خود ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آدمیرال هری هریس، فرمانده یگان اقیانوس آرام آمریکا گفت: حریم هوایی و آبی بین‌المللی متعلق به همه است و جزء قلمرو هیچ کشور خاصی نیست. هر کجا و هر زمان که قوانین بین‌المللی اجازه دهند، ارتش ما به پرواز و دریانوردی در حریم‌های هوایی و دریایی بین‌المللی ادامه خواهد داد.

وی ضمن تحسین روابط چین و آمریکا گفت: کشتی‌های چینی و آمریکایی مرتباً در حال سفر به بنادر کشورهای یکدیگر هستند. قطعاً ما بر سر برخی مسائل با یکدیگر اختلاف‌نظر داریم اما زمینه‌های بسیاری نیز وجود دارد که در آنها تفاهم داریم.

در همین حال یکی از مقامات دفاعی آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت: نیروی دریای آمریکا قصد دارد در هر سه ماه دو بار تا 12 مایلی حریم آبی جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی گشت‌زنی کند تا به چین و دیگر کشورها حقوق آمریکا تحت قوانین بین‌المللی را یادآوری کند.

وی افزود: ما قصد داریم گشت‌زنی‌هایمان را تا دو بار یا چند بار در عرض هر سه ماه کاهش دهیم. این حق ماست که به صورت منظم در آب‌های بین‌المللی گشت‌زنی کنیم و به چین و دیگر کشورها حقوقمان براساس قوانین بین‌المللی را یادآور شویم.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت: نمایش‌های بیشتری از تعهد ارتش آمریکا نسبت به حق دریانوردی آزاد در این منطقه صورت خواهد گرفت.

در همین حال معاون رئیس عملیات‌ها، برنامه‌ها و استراتژی‌های نیروی دریایی آمریکا نیز گفت: ما همانند گذشته به عملیات‌های خود در سراسر جهان ادامه می‌دهیم.

چین مدعی است که بخش اعظم دریای چین جنوبی متعلق به قلمرو این کشور است. این در حالی است که ویتنام، مالزی، برونئی، فیلیپین و تایوان نیز ادعاهای مشابهی دارند.

سالانه تبادلات تجاری به ارزش پنج تریلیون دلار از دریای چین جنوبی عبور می‌کنند.

انتهای پیام

کد N1014550