بازخوانی پیام رهبر انقلاب به نخستین دوره هفته کتاب

سیاسی

پیام مقام معظم رهبری به نخستین دروه هفته کتاب بازخوانی می‌شود.

به گزارش ایسنا، هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برای اولین‌بار در سال 1372 برگزار شد. برگزاری هفته کتاب برای نخستین‌بار در نمایشگاه کتاب استانی زنجان از سوی احمد مسجدجامعی معاون وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد؛ برنامه‌ای که به گفته او با موافقت شورای فرهنگ عمومی و تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و هنوز ادامه دارد و امسال بیست و سومین دوره آن برگزار خواهد شد.

روابط عمومی بیست و سومین دوره هفته کتاب در مطلبی عنوان کرده است: «مقام معظم رهبری که همواره به موضوع کتاب توجه ویژه‌ای داشته‌اند به نخستین دروه هفته کتاب پیام دادند و در پیام خود مواردی را متذکر شدند که بسیاری از آن‌ها هنوز مشکلات نشر ماست. بازخوانی این پیام در آستانه برگزاری بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران می‌تواند راهگشا باشد.

رهبر انقلاب در پیام خود برگزاری هفته‌ کتاب در کشور و اعلام آن به وسیله‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای خود به مانند یک مژده و مایه‌ امیدواری دانستند و فرمودند: امروز هر اقدامی که به گسترش سطح آگاهی عمومی بینجامد و نیروی تفکّر و قدرت درک معارف را در مردم بااستعداد ما تقویت کند، حسنه‌ای بزرگ است. کتاب، دروازه‌ای به سوی گسترده‌ دانش و معرفت است و کتاب خوب، یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری است. همه‌ دستاوردهای بشر در سراسر عمر جهان، تا آن‌جا که قابل کتابت بوده است، در میان نوشته‌هایی است که انسانها پدید آورده‌اند و می‌آورند. و در این مجموعه‌ بی‌نظیر، آموزش‌های آسمانی، و درس‌های پیامبران به بشر، و دانش‌ها و شناخت‌هایی است که سعادت بشر بدون آگاهی از آن امکان پذیر نیست. کسی که با این دنیای زیبا و زندگی بخش، دنیای کتاب، ارتباط ندارد بی‌شک از مهمترین دستاورد انسانی و نیز از بیشترین معارف الهی و بشری محروم است. برای یک ملت، خسارتی بزرگ است که افراد آن، با کتاب سر و کاری نداشته باشند، و برای یک فرد، توفیق عظیمی است که با کتاب، مأنوس و همواره در حال بهره‌گیری از آن یعنی آموختن چیزهای تازه باشد. با این دیدگاه، به روشنی می‌توان ارزش و مفهوم رمزی عمیق این حقیقت تاریخی را دریافت که اوّلین خطاب خداوند متعال به پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌اللَّه‌علیه‌واله) این است که: بخوان! و در اولین سوره‌ای که بر آن فرستاده‌ عظیم‌الشأن خداوند فرود آمده، نام قلم به تجلیل یاد شده است: «اقرأ و ربّک الأکرم، الذی علّم بالقلم».

ایشان ادامه می دهند: با تلخی باید اعتراف کنیم که رواج کتاب و روحیه‌ کتابخوانی در میان ملت عزیز ما که خود یکی از مشعلداران فرهنگ و کتاب و معرفت در طول تاریخ پس از ظهور اسلام بوده است، بسی کمتر از آن چیزی است که از چنین ملتی انتظار می‌رود. و این پدیده نیز مانند بیشتر پدیده‌های ناگوار در کشور ما، نتیجه‌ فرمانروایی پادشاهان و فرمانروایان ظالم و فاسد و بی‌فرهنگ و بی‌سواد بر این کشور در دویست سال گذشته است. در دورانی که برخی ملت‌های دیگر به سوی دانش و پژوهش و معرفت روی آورده بودند، ملّت کهن و بااستعداد ما در زیر سلطه‌ آن انسانهای پلید و خودپرست و زورگو و نااهل، از دانش و معرفت دور ماند و در دوره‌ اخیر که حکومت دست‌نشانده و فاسد پهلوی همه‌ کارها را برابر خواست بیگانگان و دشمنان این ملّت و به زیان این ملّت انجام می‌داد، نه تنها تلاشی برای ترویج کتاب و کتابخوانی نشد بلکه با ایجاد سرگرمی‌های ناسالم و دامن زدن به آتش غرایز جنسی در میان جوانان، این ضرورت فوری و فوتی را هر چه بیشتر، از میدان دید و توجّه مردم، بیرون راندند و در یکی از بهترین دورانهایی که شرایط جهانی، دگرگونی‌های اساسی در وضع نابسامان ملت ایران را برمی‌تافت، ملت مظلوم ما را از آن محروم ساختند و کار را به آن‌جا رساندند که برابر گزارشهای همان روزگار، در شهر تهران و برخی شهرهای دیگر، شماره‌ میخانه‌ها بیش از شماره‌ کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها و یا چندبرابر آنها بود. اکنون ملّت ایران باید عقب‌افتادگی‌ها را جبران کند. اینک فرصت بی‌نظیری از حکومت دین و دانش بر ایران، پدید آمده است که باید از آن در جهت اعتلای فکر و فرهنگ این کشور بهره جست.

مقام معظم رهبری در پیام خود به نخستین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و علم‌آموزی را نه تنها یک وظیفه‌ ملّی، که یک واجب دینی دانستند و فرمودند: از همه بیشتر، جوانان و نوجوانان، باید احساس وظیفه کنند، اگر چه آنگاه که انس با کتاب رواج یابد، کتابخوانی نه یک تکلیف، که یک کار شیرین و یک نیاز تعلل‌ناپذیر و یک وسیله برای آراستن شخصیت خویشتن، تلقی خواهد شد، و نه تنها جوانان، که همه‌ نسلها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد. لازم است آن روی این سکّه‌ زریّن نیز مورد توجه قرار گیرد: نویسندگان و مترجمان و فراهم‌آورندگان کتاب، اینان کاری باارزش و پاداشی بزرگ، در کنار مسؤولیتی سنگین دارند. در جامعه‌ کتابخوان، پدیدآورنده‌ کتاب و عرضه‌کننده‌ آن باید گرامی داشته شود، و او نیز باید کار خود را با عنایت به تأثیر و اهمیّت آن انجام دهد. غذای فکر و روح، باید سالم و مقوّی عرضه شود و آن کس که جز این عمل کند، خطا یا جنایتی بزرگتر از عرضه‌کننده مواد غذایی ناسالم یا بی‌مایه، مرتکب شده است.

رهبر انقلاب در پایان ابراز کردند: امیدوارم مسؤولان عزیز در وزارت ارشاد و دیگر دست‌اندرکاران گرامی ترویج و تسهیل کتاب و کتابخوانی با فرارسیدن این هفته، روزی نو و کاری نو و امیدی نو درباره‌ این موضوع مهم و حیاتی پدید آورند و ما در آینده‌ای نزدیک، نشانه‌های این همه را در پیش روی خود ببینیم. کمک و توفیق الهی و توجه حضرت ولّی‌عصر (ارواحنافداه) را برای همه شما مسألت می‌نمایم.

چهارم دی ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و دو مصادف با یازدهم رجب المرجب 1414»

انتهای پیام

کد N1014491