وزیر امور خارجه آمریکا؛

آمریکا اقدامات خود در سوریه را با روسیه هماهنگ می کند

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا از تمایل کشورش برای هماهنگی اقدامات این کشور با روسیه پس از اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه امروز خود با یکی از شبکه های تلویزیونی روسیه از برنامه این کشور برای هماهنگی اقدامات واشنگتن با روسیه پس از اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه خبر داد.

کری در این مصاحبه به شبکه تلویزیونی اِم آر آی گفت که کشورش مایل است همکاری های خود با روسیه را گسترش دهد، اما این توسعه منوط به تصمیم مسکو در خصوص حل و فصل سیاسی بحران در سوریه است.

وی در این باره اعلام کرد: البته که ما برای هماهنگی اقداماتمان با روسیه برنامه داریم، اما نمی خواهیم آن را به این موضوع محدود کنیم. 

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: می خواهیم با روسیه همکاری بیشتری داشته باشیم، اما این امر به تصمیم روسیه در خصوص ابعاد سیاسی حل و فصل مسالمت آمیز بحران در سوریه دارد. 

این دیپلمات آمریکایی در ادامه درباره اهداف روسیه در مبارزه با تروریسم در کشور سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت در صورتیکه مسکو قصد حمایت از «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه را داشته باشد، حل سیاسی بحران در سوریه حاصل نخواهد شد.

این در حالیست که جمعه ۸ آبان ماه سال جاری، کاخ سفید اعلام کرد: اعزام نیروهای ویژه ارتش آمریکا به سوریه، با هدف ایجاد ظرفیت در نیروهای محلی به منظور مقابله با گروه داعش انجام خواهد شد.

به ادعای مقامات آمریکایی کمتر از ۵۰ نیروی نظامی با هدف آموزش، مشاوره و کمک به معارضین سوری تحت حمایت دولت واشنگتن، به سوریه اعزام می شوند تا آنها را برای مبارزه با داعش آماده کنند. این نخستین باری است که نیروهای زمینی آمریکا به صحنه کارزار روسیه اعزام می شوند.

بلافاصله روسیه در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر اعزام نیروهای ویژه به سوریه در خصوص برافروخته شدن آتش جنگ نیابتی در این کشور هشدار داد.

در همین راستا، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: اتخاذ چنین تصمیمی لزوم همکاری مسکو – واشنگتن را افزایش می دهد.

لاوروف با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا یک جانبه و بدون هماهنگی با دولت دمشق بوده است، گفت: باور دارم که واشنگتن و مسکو هیچ یک مایل به لغزیدن در دام جنگ نیابتی نیستند اما مشخص است که وضعیت به وجود آمده لزوم همکاری بین نظامیان را بیش از پیش ضروری می کند.

 

کد N1013959