برگزاری راهپیمایی اعتراضی در سیسیل علیه رزمایش ناتو

ناتو

صدها تن از ساکنان سیسیل،‌ ایتالیا به خیابان‌های این شهر آمده و علیه رزمایش نظامی "نیزه سه شعبه 2015" که بزرگترین مانور نظامی در بیش از یک دهه اخیر است،‌ دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این رزمایش به ادعای ناتو با هدف تقویت امنیتی و بالا بردن آمادگی این کشورها در مواجهه با چالش های امنیتی برگزار می شود.

معترضان سیسیلی در خیابان های شهر مارسالا، واقع در 16 کیلومتری فرودگاه وینچنزو فلوریو در سیسیل دست به راهپیمایی اعتراضی علیه این رزمایش زدند. این فرودگاه پایگاه اسکادران 37 نیروهای هوایی ایتالیا به شمار می رود و یکی از پایگاه های اصلی مورد استفاده ناتو در انجام این رزمایش نظامی محسوب می شود.

فعالان گروه "نه به جنگ، نه به ناتو" از سراسر ایتالیا در این راهپیمایی شرکت کرده و بنرها و پلاکارت هایی را در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: "سیسیل آزمایشگاه جنگ نیست. سیسیل منطقه جنگی نیست."

مردم همچنین به دولت رم تاکید کردند تا در بخش آموزش و درمان بجای فعالیت‌های نظامی سرمایه‌گذاری کند.

پلیس سیسیل برای پراکنده کردن معترضان از شلیک گاز اشک آور استفاده کرد چراکه معترضان خیابان ها را مسدود کرده و باعث ایجاد ترافیک شده بودند. همچنین معترضان نگران این مساله هستند که رزمایش های نظامی ناتو در سیسیل صنعت گردشگری را در این منطقه دچار تزلزل کند.

در این رزمایش نظامی که از 19 اکتبر سال جاری میلادی آغاز شده، 36 هزار سرباز از 30 کشور در آن حضور دارند. بیش از 160 فروند هواپیمای نظامی شامل جنگنده‌ها،‌هلیکوپترها،‌ هواپیماهای گشت‌زنی و جاسوسی و پهپادها از 15 پایگاه هوایی در ایتالیا، اسپانیا و پرتغال که میزبان این رزمایش هستند،‌ در این مانور گسترده به کار گرفته شده اند. این بزرگترین رزمایش ناتو از 2002 محسوب می شود.

ناتو اخیرا حضور نظامی خود را در مرزهای روسیه افزایش داده است که شامل کشورهای حوزه بالتیک و شرق اروپا می شود به ویژه از زمانیکه روسیه در امور داخلی اوکراین دخالت کرده و حضور نظامی خود را در منطقه روز به روز افزایش می دهد.

انتهای پیام

کد N1011501