سفیر ایران: سازمان ملل نماینده واقعی همه اعضا نیست

سیاسی

سفیر کشورمان در سازمان ملل گفت: اصلاح شورای امنیت با مشارکت همه‌جانبه اعضای ملل متحد امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین دهقانی، سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در جلسه مجمع عمومی این سازمان در مورد اصلاحات در شورای امنیت سخنرانی کرد.

دهقانی در این سخنرانی گفت: جامعه بین‌المللی بارها به این نتیجه رسیده است که شورای امنیت با ترکیب و روش‌های کاری فعلی دیگر قادر به ایفای نقش خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی نیست. همه اعضای سازمان ملل متحد در لزوم اصلاح ساختار شورای امنیت اتفاق نظر داریم. ما نیازمند شورای امنیتی موثرتر، پاسخگوتر و شفاف‌تر هستیم که نماینده واقعی همه اعضای ملل متحد باشد.

او ادامه داد: تلاش‌های ناموفق فراوان برای تغییر ترکیب شورا و یا بهبود روش‌های کاری آن ریشه در این واقعیت دارد که میزان اعتماد به این رکن مهم ملل متحد به شدت کاهش یافته است و لذا هرگونه اقدام در جهت اصلاح شورا باید بر اساس توافق و اجماع همه اعضای سازمان ملل متحد و یک اراده سیاسی واقعی بنا شود.

دهقانی افزود: اصلاح شورای امنیت امر حساس و مهمی است که باید با تدبیر و دوراندیشی انجام شود چرا که هرگونه بی‌تدبیری و شتاب در این امر می‌تواند پیامدهای بسیار جدی و عمیق بر عملکرد سازمان و دنیا داشته باشد.

معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در پایان گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران مذاکرات بین‌المللی در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد تنها بستر مناسب برای بحث و بررسی اصلاح شورای امنیت است. این مذاکرات باید با مشارکت همه اعضای ملل متحد و به‌صورت همه جانبه و شفاف هدایت شود و جمهوری اسلامی ایران آماده مشارکت لازم در این فرایند است.

انتهای پیام

کد N1010459