پرویز مشرف: پاکستان گروه‌های تروریستی را حمایت کرده و آموزش می‌داد

پاكستان

رئیس جمهور سابق پاکستان طی مصاحبه‌ای اذعان کرد، اسلام‌آباد در دهه 1990 گروه‌هایی چون لشکر طیبه را برای انجام عملیات در کشمیر حمایت کرده و آموزش می‌داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از «اینترنشنال بیزنیس تایمز»، پرویز مشرف، رئیس‌جمهور سابق پاکستان طی مصاحبه‌ای با شبکه خبری «دنیا نیوز» پاکستان در این باره گفت: در دهه 1990، درگیری‌ها برای آزادسازی در کشمیر آغاز شد. در آن زمان لشکر طیبه و 11 یا 12 گروه دیگر تشکیل شدند. ما از آنها حمایت کرده و آنها را برای مبارزه در کشمیر به قیمت جانشان آموزش دادیم.

مشرف با نام بردن از رهبران گروه لشکر طیبه ادامه داد: حافظ سعید و زکیور رحمان لخوی مبارزان آزادسازی کشمیر و در آن زمان از قهرمانان ما بودند. پس از آن این نزاع‌های مذهبی به تروریسم تبدیل شد. اکنون تروریست‌ها در پاکستان مردم خود را می‌کشند و این مساله باید کنترل و متوقف شود.

وی سپس در پاسخ به سوالی درباره کنترل و متوقف شدن لخوی و سعید به عنوان طراحان حمله 2008 بمبئی صرفاً عنوان کرد: نظری ندارم!

رئیس‌جمهور سابق پاکستان در ادامه اظهاراتش به دلیل تشکیل «شبه‌نظامیان مذهبی» اشاره کرد: شبه‌نظامیان مذهبی در اواخر دهه 1970 برای مبارزه با نیروهای شوروی توسط پاکستان ایجاد شدند. پاکستان برای مبارزه علیه نیروهای شوروی که افغانستان را اشغال کرده بودند، از سراسر جهان شبه‌نظامیان را جذب کرد.

وی افزود: ما طالبان را آموزش داده و آنها را برای مبارزه با روسیه فرستادیم. طالبان، حقانی، اسامه بن لادن و ایمن الظواهری در آن زمان قهرمانان ما بودند و بعدها به اشرار تبدیل شدند.

این اظهارات در حالی پاکستان را بیش از پیش شرمنده می‌کند که هفته گذشته وزیر دفاع سابق این کشور طی اعترافاتی افشا کرد، ارتش و دولت پاکستان می‌دانستند که بن لادن در خاک آن پنهان شده است.

انتهای پیام

کد N1006838