در دیدار با ولایتی

مشاور پیشین رییس‌جمهور روسیه: مشکل مواد مخدر جنبه ژئوپلیتیکی پیدا کرده است

سیاسی

مشاور پیشین رییس‌جمهور روسیه در امور امنیتی گفت که مشکل مواد مخدر جنبه ژئوپلیتیکی پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی ایسنا، ایوانف در دیدار با علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلت نظام گفت: رشد مواد مخدر امنیت منطقه را متاثر کرده است. مطمین هستیم مشکل تولید مواد مخدر مشکل داخلی افغانستان نیست بلکه مشکلی جهانی است چرا که معماری جهانی را بر هم می زند.

وی تاکید کرد که مشکل مواد مخدر صرفا از راهکارها و برخوردهای پلیسی رفع نمی شود و به راهکارهای سیاسی نیاز دارد از این رو با توجه به تجربه ایران در مقابله با تولید و قاچاق مواد مخدر در مرزهایش با افغانستان و منطقه به ایران آمده ایم تا با مسئولان سیاسی تبادل نظر داشته باشیم.

همچنین علی‌اکبر ولایتی در این دیدار با بیان اینکه مواد مخدر فقط یک تجارت نامشروع نیست بلکه با سیاست های برخی کشورهای فرامنطقه ای و بین المللی پیوستگی دارد، افزود: این کشورها ناامنی و بی ثباتی را از این راه در منطقه دنبال می کنند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها به دنبال یک بهانه افغانستان را اشغال کردند. یکی از اهدافشان در این کشور را مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر اعلام کردند اما در این یک دهه تولید و قاچاق مواد مخدر چند برابر افزایش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: پدیده تروریسم توسط افراطی های به اصطلاح مسلمان صورت می گیرد که القاعده و داعش جزو انها هستند و بخشی از منابع مالی آنها از محل تولید و قاچاق مواد مخدر تامین می شود. این گروه ها کشتن آدم‌های بی گناه را جایز می دانند و از این رو استفاده از مواد مخدر برای تامین مالی شان را نیز مجاز می دانند.

این خبر تکمیل می شود.

کد N1005374