ظریف در دیدار با وزیر توسعه و صنعت برزیل:

همواره برزیل را به عنوان شریک روزهای سخت درنظر خواهیم داشت

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما دوستان دوران سختی را همواره مورد توجه داشته و در اولویت‌های برنامه‌های خود، برزیل را به عنوان شریک دوران سختی ملحوظ داشته و خواهیم داشت .

به گزارش خبرگزاری مهر، «آرماندو مونتیرو» وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل، عصر امروز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و درباره راههای گسترش روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

ظریف در این دیدار، با اشاره به تحولات جاری در روابط دوجانبه اظهار داشت: سفر وزیر اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به برزیل نتایج خوبی به همراه داشته است؛ گزارش مثبت از سفر اخیر به برزیل نیز در هیئت دولت ارائه شد و ما سفر جاری را هیئت گسترده تجاری و اقتصادی برزیل برای شناسایی ظرفیت‌های جدید مناسبات دو کشور را مهم و حائز اهمیت قلمداد می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت همکاری دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای گشودن بازارهای جدید، امکانات فراوانی را در اختیار داشته و برای همکاری با برزیل ما می‌توانیم بازار ۳۵۰ میلیونی برای برزیل در منطقه آسیای میانه فراهم سازیم.

وی افزود: برزیل از لحاظ جایگاه آن در آمریکای لاتین و مجموعه «بریکس»، همواره در اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده است .

ظریف با اشاره به رویکردهای تکاملی دو کشور در خلق ظرفیت‌های جدید اقتصادی گفت: ما در مسیر جستجوی جدید برای یافتن نقشه راه نوین به منظور تکامل بخشیدن به نقاط مشترک، گام برمی‌داریم و شرکت‌ها و مؤسسات بانکی، اقتصادی دو کشور در این میان، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران و برزیل در حوزه های متنوعی از جمله فناوری، بیوتکنولوژی، انرژی و گاز فرصتهای فراوانی برای گسترش همکاری دارند .

وی گفت: بانک‌ها و بخش مالی، نقش مهمی در تحرک بخشیدن به چرخ مناسبات و روند فعلی روابط دو کشور دارند و ما آمادگی داریم، موانع موجود را بر سر راه امور بانکی دو کشور با رایزنی‌های مستمر برطرف سازیم .

ظریف ادامه داد: ما دوستان دوران سختی را همواره مورد توجه داشته و در اولویت‌های برنامه های خود، برزیل را به عنوان شریک دوران سختی ملحوظ داشته و خواهیم داشت .

 بر اساس این گزارش، آرماندو مونتیرو وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک تمدن بزرگ پارسی، همواره برای برزیل اهمیت ویژه ای دارد و ما خواهان روابط گسترده با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی تصریح کرد: دیدار رئیس جمهوری برزیل با اقای روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و دیدارهای اخیر وزیر خارجه و وزیر اقتصاد برزیل از جمهوری اسلامی ایران، موجبات گسترش بیشتر روابط دو کشور شده است .

 

 

کد N1004661