با انتقاد از وزارت اوقاف‌ و الازهر

تحلیل‌گر روزنامه الاهرام مصر: حسین از آنِ همه مسلمانان است

امام حسين ع

روزنامه مصری «الاهرام» با انتقاد از تصمیم اخیر وزارت اوقاف این کشور برای بستن ضریح مقام رأس‌الحسین (ع) برای جلوگیری از برگزاری مراسم شیعیان در ایام محرم در کشور مصر، خطاب به مسئولان این کشور نوشت: حسین از آن همه مسلمانان است.

روزنامه مصری «الاهرام» با انتقاد از تصمیم اخیر وزارت اوقاف این کشور برای بستن ضریح مقام رأس‌الحسین (ع) برای جلوگیری از برگزاری مراسم شیعیان در ایام محرم در کشور مصر، خطاب به مسئولان این کشور نوشت: حسین از آن همه مسلمانان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این روزنامه در مقاله‌ای به قلم «فاروق جویده» نویسنده و تحلیل‌گر خود با عنوان «حسین از آن همه ماست» می‌نویسد: وزارت اوقاف باید بین مسئولیت‌های مذهبی خود و مسئولیت‌های امنیتی وزارت کشور تفاوت و تمایز قائل شود. تداخل وظایف و نقش‌ها بین وزارت خانه‌ها یک فاجعه بزرگ است، آخرین آن هم به تصمیم ناگهانی وزارت اوقاف برای بستن ضریح مقام رأس‌الحسین (ع) برای جلوگیری از مراسم شیعیان توسط حامیان مذهب شیعه در مصر برمی‌گردد. یک اشتباه دینی در اتخاذ این تصمیم وجود دارد و آن اینکه امام حسین (ع) آن‌طور که برخی تصور می‌کنند، تنها مختص به مذهب شیعه نیست.

نویسنده این مقاله ادامه داد: امام حسین نوه مصطفی (ص) است که درباره ایشان می‌فرماید «حسین از من است و من از حسین و هر کس خدا را دوست دارد حسین را دوست می‌دارد». اشتباه دوم اینکه نباید سیاست و روابط بین مصر و ایران را در اینگونه مسائل دخالت داد، آحاد مردم مصر محب سیدنا الحسین هستند و به مقام سیده زینب (س) و سیده نفیسه (س) و اهل بیت رسول الله (ص) تبرک می‌جویند و این تصمیم بی حساب و کتاب و بی خردانه توهین به احساسات همه مردم مصر است. نباید سیاست را در هر مساله‌ای دخالت داد، زیرا سیاست، حساب و کتاب خود را می‌طلبد و اگر مسئولان وزارت اوقاف در مقابل قدرت دو رویی و نفاق دارند، این ساده اندیشی است.

فاروق جویده در همین راستا ادامه می‌دهد: عجیب اینکه مسئولی در وزارت اوقاف می‌گوید که این وزارت خانه از شیعه نمی‌ترسد، زیرا تعداد آنها در مصر سه نفر بیشتر نیست. پس اگر وزارت اوقاف می‌داند که تعداد شیعیان در مصر به این صورت است، چرا موضوع را به جهات امنیتی وانمی‌گذارد تا با متخلف برخورد کند، اما زیارت مقام رأس الحسین (ع) از سوی زائران سنی یا شیعه حق آنهاست، زیرا امام حسین (ع) از آن همگی ماست. جای سرزنش الازهر هم هست که چرا به اتخاذ چنین تصمیماتی رضایت می‌دهد، تصمیماتی که الازهر باید از همان ابتدا مانع از اتخاذ آن شود. چگونه چنین اتفاقی در مصری می‌افتد که الازهر و کنانه و امنیت دارد و ذره ذره خاک آن محب و عاشق اهل بیت (ع) است و به وجود اجساد مطهر آنها در سراسر مصر تبرک یافته است.

نویسنده این مقاله تاکید می‌کند: ما همواره افتخار می‌کنیم که اهل بیت در خاک مصر امان گرفتند و در آن به خاک سپرده شده‌اند، پس آیا باید با این وجود شاهد بسته شدن ضریح سید جوانان اهل بهشت باشیم؟. حسین مختص ایران و شیعیان نیست، بلکه حسین (ع) از آن همه مسلمانان است.

انتهای پیام

کد N1004207