عباس: اسرائیل باید در مورد حفظ وضعیت مسجدالاقصی تعهد دهد

ایرنا نوشت: 'محمود عباس' رئیس حکومت خودگردان فلسطین روز شنبه به 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا گفت: اسرائیل باید تعهد دهد که وضعیت موجود مسجدالاقصی را حفظ و از ورود تندروهای یهودی به این مکان مقدس جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از 'نبیل ابوردینه' سخنگوی حکومت خودگردان فلسطین نوشت : عباس در دیدار روز شنبه خود با کری در امان که با هدف یافتن راه هایی برای کاهش خشونت ها بر سر مسجدالاقصی برگزار شد، گفته است حفظ وضعیت موجود مسجدالاقصی و پایان دادن به ورود شهرک نشینان جنجال برانگیز به این مسجد، در زمره نخستین اقداماتی است که اسرائیل باید انجام دهد.
به گفته ردینه، عباس تاکید کرد که توپ در زمین اسرائیل است و فلسطینی ها باید منتظر بمانند و ببینند که اسرائیل چه اقداماتی در این رابطه انجام خواهد داد.
درنشست عباس و کری، 'صائب عریقات' مذاکره کننده ارشد و 'ماجد فرج' رئیس اطلاعات حکومت خودگردان فلسطین حضور داشتند.
کری پس از دیدار با عباس با شاه اردن دیدار و گفت و گو کرد.
کری روز جمعه نیز در برلین با 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره راه های رفع تنش ها بین این رژیم و فلسطین گفت و گو کرد.
کری، سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه، 'فدریکا موگرینی' رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و 'بان کی مون' دبیر کل سازمان ملل پس از مذاکرات روز جمعه، خواستار حفظ خویشتنداری حداکثری رژیم صهیونیستی و فلسطین شدند.
سرنوشت مسجدالاقصی که این روزها شاهد اقدامات خشونت آمیز نظامیان صهیونیست علیه فلسطینی هاست، کانون تنش های رژیم صهیونیستی و فلسطین است.
زمزمه ها حاکی از تصمیم رژیم صهیونیستی به تقسیم مکانی و زمانی مسجدالاقصی است.

4949

کد N1001865