پوتین: تقسیم سوریه قابل قبول نیست/ آمریکا جهان را درباره تهدید هسته‌ای ایران فریب داده است

رییس‌جمهوری روسیه تقسیم کردن تروریست‌ها به دو گروه میانه‌رو و غیرمیانه‌رو را بازی با الفاظ قلمداد کرد و گفت: وظیفه اصلی این است که اجازه ندهیم تروریست‌ها دامنه فعالیت‌های خود را به مناطق دیگر گسترش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که با توجه به شرایط کنونی در خاورمیانه نمی‌توان تروریست‌ها را به گروه‌های میانه‌رو و غیرمیانه‌رو تقسیم کرد. وی گفت: چرا باید با تقسیم تروریست‌ها به دو گروه، با الفاظ بازی کنیم؟ چه تفاوتی میان این دو وجود دارد؟

پوتین اضافه کرد: طیف گسترده‌ای از تروریست‌ها در منطقه فعالیت دارند که بر سر منابع درآمد و نه بر سر ایدئولوژی حتی با یکدیگر نیز وارد درگیری می‌شوند.

رییس‌جمهوری روسیه تصریح کرد: سلاح‌هایی که از سوی برخی جناح‌ها در اختیار اپوزیسیون به‌ اصطلاح میانه‌رو قرار داده شده، نهایتا به دست گروه‌های تروریستی افتاده است.

وی تصریح کرد، برخی از کشورها بازی دوگانه‌ای را آغاز کرده‌اند و هم‌زمان با این که مدعی مبارزه با تروریسم هستند، در مواردی به نفع منافع خود عمل می‌کنند. موفقیت در مبارزه با تروریست‌ها تنها در صورتی قابل دسترسی است که از گروه‌های تروریستی برای از میان بردن دولت‌هایی که از دیدگاه برخی نامطلوب هستند، استفاده نشود.

پوتین خاطرنشان کرد: تنها در چنین شرایطی است که تروریست‌ها نمی‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

وی با اشاره به این که تلاش‌های ارتش کشورش بر وضعیت سوریه تاثیری مثبت می‌گذارد و به فرآیند سازش سیاسی کمک می‌کند، تاکید کرد که از میان بردن تمامی تروریست‌ها در سوریه تمامی مشکلات این کشور را حل نخواهد کرد.

پوتین گفت: مایلم بار دیگر تاکید کنم که عملیات روسیه در سوریه کاملا مشروع است و تنها هدف آن کمک به برقراری صلح می‌باشد. تصمیم روسیه برای به کارگیری نیروهای هوایی به درخواست دولت سوریه اتخاذ شد.

به گفته وی، مسکو در هفته‌های گذشته به دنبال آن بوده که در مورد مواضع داعش در سوریه با کشورهای غربی تعامل و تبادل اطلاعات داشته باشد و هم‌اینک چنین همکاری‌هایی به صورت بسیار نزدیک دنبال می‌شود.

رییس‌جمهور روسیه اظهار کرد: کشورهای مختلف باید به عنوان هم‌پیمانانی در مبارزه‌ای مشترک یکدیگر را درک و با صداقت عمل کنند و تنها راهی که امکان پیروزی بر تروریسم را تضمین می‌کند همین است.

پوتین اظهار کرد: وظیفه اصلی این است که اجازه ندهیم تروریست‌ها دامنه فعالیت‌های خود را به مناطق دیگر بکشانند و به این ترتیب لازم است از خروج تمامی نیروهای تروریستی از سوریه و عراق جلوگیری کنیم.

رییس‌جمهور روسیه در بخش دیگری از اظهارات خود به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و گفت: آنچه به طور فرضی و تحت عنوان تهدید هسته‌ای ایران یاد می‌شد، هرگز وجود نداشته است. در این زمینه واشنگتن تنها تلاش می‌کرد تا تعادل راهبردی را از میان ببرد. هدف آمریکا نه تنها این بوده که سلطه‌وری کند، بلکه اراده خود را بر دیگران نیز تحمیل نماید که این مساله نه تنها شامل رقبای ژئوپلیتیک آمریکا بلکه هم‌پیمانان این کشور نیز می‌شود.

پوتین گفت: روسیه و تمام دنیا به واسطه ادعاهایی که آمریکا درباره تهدید هسته‌ای ایران مطرح می‌کرد، ناآگاه شده و حتی فریب خورده‌اند. حتی پس از آن که تهران در مورد ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌های غنی‌سازی اورانیوم خود با جهان به توافق رسیده است، سامانه‌های موشکی آمریکا در بردی بسیار فراتر از مرزهای این کشور تست می‌شوند. سیستم امنیت بین‌المللی با توجه به ادعاهای آمریکا درباره تهدید برنامه هسته‌ای ایران مختل شده است.

رییس‌جمهوری روسیه تصریح کرد: ما این حق را داریم که انتظار داشته باشیم که توسعه سیستم‌های موشکی آمریکا متوقف شود و این در حالی است که این برنامه‌ها همچنان ادامه دارد و متوقف نمی‌شود.

وی همچنین اظهار کرد که سیاست‌هایی که غرب در قالب تحریم علیه روسیه اعمال می‌کند درست نیست. رییس‌جمهور روسیه ادامه داد: تحریم‌هایی که از طرف آمریکا اعمال می‌شود نشان دهنده ایجاد رقابتی غیرعادلانه از سوی طرف آمریکایی است. در عرصه رقابت‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و بین‌المللی لازم است هنجارهای اخلاقی مدنظر قرار گیرد و در غیر این صورت رقابت خارج از کنترل خواهد بود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که دولت سوریه باید با جناح‌های مخالفی که آمادگی مذاکره را دارند ارتباط بگیرد. رییس‌جمهوری روسیه افزود: بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه با حمایت روسیه از مخالفان سوری که با داعش می‌جنگند، موافق است.

پوتین در پاسخ به پرسشی درباره ادامه حضور اسد در راس قدرت در سوریه، تصریح کرد: این که اسد باید برود یا نه، مساله‌ای است که باید مردم سوریه و از طریق انتخاباتی شفاف آن را مشخص کنند.

وی گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم که دولت تشکیل شده در سوریه بر مبنای رویه‌های شفاف دموکراتیک باشد و در این راستا می‌توانیم در مورد کنترل بین‌المللی این رویه‌ها که شامل برگزاری انتخابات نیز می‌شود، صحبت کنیم اما با این حال هر نوع کنترلی باید عادلانه باشد.

پوتین تاکید کرد: تقسیم سوریه به طور قطع باعث ایجاد درگیری دائمی در منطقه خواهد شد و در حال حاضر بدترین گزینه و غیرقابل قبول است.

رییس‌جمهوری روسیه اظهار کرد: چنین اقدامی نه تنها باعث پایان یافتن مناقشه نمی‌شود بلکه شرایطی ایجاد می‌کند که در آن درگیری تشدید خواهد یافت و ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اگر سوریه به مناطق مختلف تقسیم شود این مناطق بی‌وقفه با یکدیگر خواهند جنگید و اتفاق خوبی نخواهد افتاد.

انتهای پیام

کد N1000425