معرفی بسته کتاب‌های عاشورایی

سیاسی

یک ناشر همزمان با ماه محرم و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایشان، بسته کتاب‌های عاشورایی خود را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش ایسنا، این کتاب‌ها با نام‌های "چراغ هدایت" تالیف آیت‌الله محمد شجاعی، " ظهر روز دهم" تالیف قیصر امین‌پور، "همگام با حسین(ع)" نوشته اسد حیدر با ترجمه محمدباقر ذوالقدر، "حسین(ع) عقل سرخ" نوشته حسن رحیم‌پور ازغدی، "رود و عاشورا" تالیف فروزنده خداجو، "عقل و عشق در حریم عاشورا" مجموعه سخنان غلامحسین ابراهیمی دینایی در گفت‌وگو با منصوری لاریجانی (مجموعه اول برنامه معرفت) و " خورشید از پشت خیزران" مجموعه اشعار احمد عزیزی از سوی انتشارات سروش عرضه و مطالعه آن به علاقه‌مندان و دوستداران کتاب پیشنهاد شده است.

ناشر این بسته کتاب‌های عاشورایی را به شرح زیر معرفی کرده است:

"عقل و عشق در حریم عاشورا"

برنامه "معرفت" یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران است. این برنامه قریب به پنج سال است که به صورت مستمر پخش می شود و سخنان روان و شیوای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این برنامه سبب جذب مخاطبان گسترده‌ای شده است.

کتاب "عقل و عشق در حریم عاشورا" نخستین مجلد از مجموعه کتاب‌های تولیدشده از برنامه های "معرفت" با عنوان "عقل و عشق در حریم عاشورا" است که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای عامه مردم در کنار خواص اشاره کرد.

کتاب "عقل و عشق در حریم عاشورا" روایتی تاریخی از حادثه عاشورا نیست، بلکه در حد خود به مبانی معرفتی این حادثه پرداخته که در آن میان، بحث از عقل و عشق برجستگی بیشتری دارد.

پرداختن به آیات و روایات و اشعار بزرگان برای درک بهتر مطالب، از جمله ویژگی‌های این برنامه است که با بیانات دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در پاسخ به پرسش‌هایی که دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی مطرح می‌کند، روح مخاطب را با عمق مفاهیم حکمی آیات و روایات همراه می‌کند و افزون بر آن، شعر و ادبیات نیز قریحه لطیف مخاطب ایرانی را می‌نوازد.

این کتاب در ۱۰۶ صفحه و با قیمت 4500 تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

"چراغ هدایت"

کتاب "چراغ هدایت" مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله محمد شجاعی در خصوص امام حسین(ع) و نهضت ماندگار و جاودان عاشورا است که به بررسی و بیان دلایل و درس‌های قیام امام حسین(ع)، تاثیرگذاری شخصیت های عاشورایی و حماسه‌سازان این قیام می‌پردازد.

آیت‌الله محمد شجاعی محقق، نویسنده و مدرس عرفان اسلامی و از علمای علم اخلاق است و این کتاب هشتمین مجلد از آثار اوست.

کتاب "چراغ هدایت" در هفت فصل به نگارش درآمده است. فصل اول با عنوان حسین(ع) بنده بی‌مانند خدا با فرازی از زیارت مطلقه امام حسین(ع) شروع می شود و آیت الله محمد شجاعی با ترجمه این زیارت گوشه ای از راه بندگی امام حسین(ع) را بیان می کند. در فصل دوم خواننده با ثواب گریه برای امام حسین(ع) آشنا می شود که در بیان آن احادیث و روایات زیادی نیز از سوی آیت الله شجاعی بیان می شود. اما فصل سوم نیز در راستای فصل قبل ثواب زیارت امام حسین(ع) را بیان می کند و از اجر و پاداشی که خداوند بر این زیارت قرار داده است سخن به میان می آورد. فصل چهارم مکارم اخلاقی و فضائل وجودی حضرت امام حسین(ع) را از منظر احادیث و روایات مورد بررسی قرار می دهد و فصل پنجم با عنوان خون سیدالشهدا (ع) و اشتداد غضب الهی، قیام سیدالشهدا (ع) را برای خوانندگان بازگو می‌کند. دو فصل آخر با نام‌های هل من ناصر ینصرنی و قیام مختار ثقفی به زوایای مختلف قیام امام حسین(ع) و حوادث بعد از آن که مربوط به قیام مختار ثقفی است می‌پردازد. در صفحات پایانی کتاب هم آیت‌الله محمد شجاعی تذکراتی درباره محرم و حضور در مجالس پربرکت این ماه را با منابع و ماخذ مختلف بیان کرده است.

این کتاب در ۱۳۰ صفحه و با قیمت 6000 تومان منتشر شده است.

"ظهر روز دهم"

قیصر امین پور در منظومه "ظهر روز دهم" توانسته است تصویری زیبا از واقعه کربلا و روز عاشورا ارائه کند. حکایت، حکایت رشادت کودکی در آن روز خونین را روایت می کند که نویسنده با بازی روان لغات توانسته احساس خوانندگان را با خود همراه سازد.

یکی دیگر از ویژگی های بارز این اثر تصویرگری آن است که توسط فیروزه گل محمدی صورت گرفته است.

کتاب " ظهر روز دهم" در ۳۶ صفحه مصور و با قیمت 3500 تومان منتشر شده است.

"همگام با حسین(ع)"

"همگام با حسین (ع)" قبل از آنکه یک پژوهش در خصوص زندگی و قیام امام حسین (ع) باشد، نگاهی روایت گونه و گذرا به فرازهای اصلی حیات و مبارزات امام حسین (ع) با تأمل بیشتر در حوادث منتهی به شهادت آن حضرت است.

نویسنده تلاش کرده تا در اثنای روایت خویش، بر ابهامات و احیاناً غرض ورزی ها در نقل های تاریخی نگاهی محققانه بیاندازد. اسد حیدر با توجه به شناخت عمیقی که دارد در معرفی بافت اجتماعی و ساختار سیاسی شهر کوفه و گرایش های قومی، مذهبی و سیاسی موجود در آن، بررسی دقیقی صورت داده است که به فهم درست علت موضع گیری های چندگانه و رفتار پیش بینی ناپذیر مردم کوفه کمک می کند.

بخش عمده منابع مورد استفاده برای تدوین این کتاب، مدارک اهل سنت و نقل های تاریخی مورخان سنی است که این امر هرچند از آن جهت که مبتنی بر حداقل های مورد قبول دانشمندان سنی در مورد واقعه ای است که نقل ها بین شیعه و سنی در آن بسیار مورد اختلاف و متفاوت است، ارزش خاص خود را دارد و آن را به اثری اسلامی و نه صرفاً شیعی بدل کرده است و از این رو می تواند در جهان اسلام مخاطبان بیشتری داشته باشد.

کتاب" همگام با حسین(ع)" نگاهی نهضتی، سیاسی و اجتماعی به مسئله دارد و آنچنان که نویسنده خود بدان اعتراف کرده است از ذکر فجایع دردناک و وقایع تکان دهنده واقعه عاشورا و به ویژه حوادث و مصائب اهل بیت (ع) پس از عاشورا – جز مواردی محدود و گذرا – اجتناب کرده است. از این رو شرح گوشه هایی از آن حوادث آنچنان که در این کتاب آمده است، به هیچ وجه از عظمت حادثه و عمق فاجعه و نامردمی ها و ددمنشی هایی که بر خاندان پیامبر (ص) گذشته است، نمی کاهد.

این کتاب در ۳۳۲ صفحه با قیمت 12000 تومان به چاپ رسیده است.

"حسین(ع) عقل سرخ"

کتاب " حسین(ع) عقل سرخ" دومین حلقه از سلسله مباحث "طرحی برای فردا" است که حاصل سه جلسه گفت‌وگو در خصوص نهضت امام حسین(ع)و آرمان شهدای عاشورا با حسن رحیم پور ازغدی است.

رحیم پور فقط به نقل و روایت وقایع عاشورا نمی پردازد بلکه علل این نهضت عظیم را وامی کاود و نتایج آن را تحلیل می کند. او عاشورا و نهضت حسین(ع) را در بطن زمانه و روزگارش معرفی می کند و نشان می دهد که کار حسین(ع) جزئی از یک فرهنگ بزرگ است که از زمان پیامبر (ص) پایه ریزی شده و تا روزگار ما باقی است .

این کتاب با زبانی ساده وقایع کربلا و حوادثی را که بر اهل بیت پیامبر (ص) وارد شد نقد و بررسی می کند.

"حسین(ع) عقل سرخ " در ۱۲۰ صفحه و با قیمت 2500 تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

"رود و عاشورا"

کتاب داستان " رود و عاشورا "، حکایت حزین شهادت ابوالفضل عباس(ع) است از زبان رود فرات که در عاشورا راهش را بستند و نگذاشتند به امام حسین(ع) و یارانش آب برساند.

داستان از مجموعه کتاب های کودکان است و برای گروه سنی "ج" نوشته شده است. صنعت تشخیص ( شخصیت‌بخشی و جان دادن به چیزهای بی روح) صنعت غالب در این داستان کوتاه است.

خواننده رود فرات را زنده تصور می کند و با او به ظهر روز عاشورا می رود. در بخشی از این کتاب آمده است: "کاش یک سنگ بودم، کویر بودم، صخره یا دشت بودم، اما یک رود نبودم. آخر امروز عاشوراست. امروز آب بسته است و آفتاب جاری. امروز به جای باران از آسمان تیر می بارد ..." .

این کتاب در ۱۶ صفحه مصور و با قیمت 500 تومان منتشر و روانه بازار نشر شده است تا کودکان نیز با این واقعه بزرگ آشنا شوند.

"خورشید از پشت خیزران"

"خورشید از پشت خیزران" به قلم احمد عزیزی مجموعه مراثی و روایت ادبی واقعه کربلا است. در بخش آغازین کتاب با عنوان "سوره یحیا" شکوه‌های حسین بن علی از امتی ناسپاس با نثر به رشته تحریر در آمده است.

این مجموعه با یک نثر ادبی و ۲۷ قطعه شعر مذهبی با عناوینی از جمله یادگار حیدر، لاله داغ، سلطان عشق، شعله در دامان، جان عشاق و ... همراه است. همچنین قطعاتی با عنوان نوحه ۱، ۲ و ۳ در دستگاه‌های ماهور، سه گاه و شور، در این مجموعه ارائه شده است.

چاپ دوم این کتاب در ۸۰ صفحه و 1000 نسخه با قیمت 2800 تومان در اختیار علاقه‌مندان به شعر آئینی قرار گرفته است.

***

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب‌های یادشده به صورت تک‌جلدی و کلی می‌توانند به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش (تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ ) و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش ( تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ ) مراجعه کنند.

همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش (تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ / ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقه‌مندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir امکان‌پذیر است

انتهای پیام

کد N999367