گفت‌وگوی مصر و روس اتم برای ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای

سیاسی

رئیس‌جمهور مصر و مدیر اجرایی شرکت روس اتم در مورد ابعاد مالی و فنی ایجاد پایگاه هسته‌ای در دبعا در مصر به گفت‌وگو پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از روزنامه قاهره پست ، علی یوسف سخنگوی ریاست جمهوری مصر، السیسی رئیس‌جمهور مصر و سرگئی کرینکو رئیس شرکت انرژی اتمی روس اتم درباره ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای مصر در شهر مدیترانه ای دبعا به گفت‌وگو پرداختند.

ساخت نیروگاه هسته‌ای قرار است در دو مرحله تکمیل شود، این کمپانی روسی چهار راکتور خواهد ساخت و چهار راکتور دیگر برای ساخت برای قیمت پیشنهادی بین‌المللی ارائه خواهد شد.

هر راکتور 1200 مگاوات الکتریسته تولید می‌کند و کار ساخت این نیروگاه در اواسط سال 2016 آغاز می‌شود و تا سال 2020 تکمیل می‌شود.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر با اشاره به دیدار پیشین سیسی با کرینکو در ماه اوت در مسکو اضافه کرد، این سومین دیدار کرینکو از قاهره در مورد ساخت نیروگاه هسته‌ای در سال 2015 است.

آنتون موسکوین نائب رئیس روس اتم هفته گذشته اعلام کرد که دو طرف به مراحل نهایی مذاکرات قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای رسیده اند.

وی اضافه کرد : این قرارداد شامل اعطای وامی از سوی روسیه به مصر می‌شود.

در ماه فوریه سیسی و پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کردند که به توافقی در مورد ساخت نیروگاه هسته‌ای و ایجاد منطقه آزاد تجاری روسیه و مصر رسیده اند.

در سال 1981 مصر، منطقه دبعا در استان مطروح در 184 مایلی شمال غربی قاهره را برای ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای اش به وسعت 55 کیلومتر مربع اختصاص داد.

انتهای پیام

کد N999310