کمیته حقوقی سازمان ملل

دهقانی: سوءاستفاده از اصل صلاحیت جهانی پذیرفته نیست

سازمان ملل متحد

سفیر و معاون نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در کمیته حقوقی این سازمان در خصوص موضوع صلاحیت جهانی به تشریح مواضع کشورهای عدم تعهد پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، معاون نماینده کشورمان گفت: لازم است هنگام هر گونه رسیدگی قضایی، اصول منشور ملل متحد به ویژه اصل برابری حاکمیت دولت ها، استقلال سیاسی و عدم مداخله در امور داخلی کشورها مورد توجه قرار گیرد تا اصل مصونیت سران دولتها، مصونیت دیپلمات ها و مقامات عالیرتبه کشورها مورد سوء استفاده دادگاه های داخلی برخی کشورها قرار نگیرد.

غلامحسین دهقانی افزود: سوءاستفاده از صلاحیت جهانی در برخی موارد علیه مقامات دولتی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد موجب نگرانی کشورهای این جنبش شده است و بر این اساس این جنبش از ادامه گفت‌وگوها برای بررسی جنبه های مختلف این موضوع استقبال می کند.

وی همچنین افزود: با وجود تعیین ابزاری برای محاکمه مرتکبان برخی جرایم عمده بر اساس معاهدات بین المللی توسط صلاحیت جهانی، سوالات و ابهامات فراوانی از قبیل قلمرو جرایم قابل شمول و شرایط اعمال این صلاحیت در ارتباط با اصل مصونیت دولتها وجود دارد.

سفیر کشورمان تصریح کرد: برای احتراز از سوءاستفاده و توسل نابجا به ابزار محاکمه مرتکبان جرایم عمده لازم است ابعاد مختلف این موضوع مورد کنکاش حقوقی قرار گیرد.

سفیر کشورمان گفت: عدم تعهد در گروه کاری مرتبط با موضوع در کمیته ششم حقوقی سازمان ملل متحد حضوری فعال خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N999124