امیرعبدالهیان در لندن:

افزایش مستشاران نظامی ایران در سوریه/روابط تهران-مسکو راهبردی است

سیاسی

معاون عربی- آفریقایی وزیر خارجه گفت: به در خواست دولت سوریه ایران بر شمار مستشاران خود در سوریه افزوده است و هدف ما، فقط مبارزه با تروریسم در آن کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، حسین امیرعبداللهیان در تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران برای اندیشمندان ، صاحب نظران سیاسی و سردبیران ارشد رسانه های انگلیس در لندن با رد کوتاه مدت بودن همکاری ایران و روسیه و محدود شدن آن به رفع بحران سوریه گفت: روابط تهران - مسکو، پایدار و راهبردی است و جمهوری اسلامی ایران ، روابط مشابهی را با کشورهای اروپایی دنبال می کند . 

معاون عربی - افریقایی وزیر امور خارجه کشورمان در لندن نگاه واقع بینانه اروپا از جمله انگلیس درباره بحران منطقه را موجب رسیدن به راه حل های عملی تر برای برون رفت از بحران های منطقه دانست.

معاون وزیر خارجه ایران گسترش روابط با همسایگان را از اولویت های سیاست خارجی کشورمان اعلام و اضافه کرد : به همین علت، از تعمیق روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق وعربستان سعودی، استقبال می کنیم. 

امیر عبداللهیان افزود: ممکن است عده ای منتقد کمک مستشاری ایران به سوریه در جنگ با تروریست ها باشند و آن را سازنده ندانند  اما بهتر است آن ها ابتدا به نقش دولت هایی بپردازند که از گروه های تروریستی در سوریه حمایت می کنند. 

به گفته معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه ایران همگان می دانند که وضع کنونی سوریه، پیامد همکاری و پشتیبانی شماری از کشورهای همسایه سوریه، منطقه و فرا منطقه از سازمان های تروریستی است. 

وی تاکید کرد: اکنون آشکار شده است که اگر پای گروههای تروریستی به سوریه باز نمی شد ، این بحران پیش نمی آمد و اکنون نیز پس از پنج سال خونبار، هیچ جایگزینی برای دولت سوریه وجود ندارد. 

حسین امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده خود را با ارائه کمک های انسان دوستانه و نیز تلاش به منظور حفظ امنیت و یکپارچگی سوریه ارائه کرد و اکنون نیز آماده ادامه همکاری برای حفظ آرامش و برگزاری انتخابات در این کشور است. 

او با رد اینکه روسیه ازهوا و ایران در زمین در سوریه عمل می کنند تصریح کرد: ایران هیچ نیروی رزمنده در زمین در سوریه ندارد. 

معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه ایران در ادامه سخنانش در اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی در لندن گفت: فراموش نمی کنیم که آمریکایی ها در ابتدای شروع بحران مدعی بودند ارتش سوریه در مدت سه ماه از هم خواهد پاشید اما پس از پنج سال، ارتش سوریه همچنان مشغول جنگ با تروریست هاست.

وی افزود: ارتش سوریه اکنون عملیات آفندی زمینی را آغاز کرده است و مستشاران نظامی ایرانی نیز فقط در زمینه مبارزه با تروریسم، مشورت می دهند. 

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت: در حالی که مبارزه ارتش سوریه با تروریست ها ادامه دارد، ما بر شمار مستشاران خود در سوریه افزوده ایم و هدف ما، فقط مبارزه با تروریسم در آن کشور است. 

معاون وزیر خارجه کشورمان سپس در پاسخ به پرسشی درباره نقش حزب الله در سوریه گفت: اوضاع سوریه بسیار پیچیده است مثلا در بلندی های جولان جبهه النصره که متحد القاعده است ، فعالیت های تروریستی دارد.

وی افزود: مجروحان گروه های تروریستی القاعده و جبهه النصره، برای مداوا به اسرائیل برده می شوند و در مناطق اشغالی ، نیروهای جبهه النصره، آزادانه تردد و به منظور عملیات تروریستی، به بیروت و دیگر شهرهای لبنان سفر می کنند.

عبد اللهیان گفت: به همین علت است که ، حزب الله به منظور تامین امنیت در لبنان ، ناچار از دخالت شده است. 

معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره جیسون رضاییان گفت: دستگاه قضایی ایران که قوه ای مستقل است، اسناد و مدارکی بدست آورده است و بر اساس آن او را جاسوس می داند بنابراین، اینکه در چنین جلسه ای و بدون بررسی اسناد و مستندات گفته شود که او جاسوس نیست حرفی غیر منطقی و غیر تخصصی است. 

امیر عبداللهیان درباره امکان تغییر جدی در وضع سوریه پس از دخالت نظامی روسیه نیز اظهارداشت: این اقدامات با هدف مبارزه با تروریسم، قطعا ضروری است اما راه حل نهایی، نظامی نیست بلکه سیاسی است. 

وی درباره سازوکار توافق ایران و اتحادیه اروپا نیز گفت: گفتگوهایی انجام شده است که جزئیات آن، در زمان مقتضی منتشر خواهد شد. 

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه اقدامات گروه های تروریستی، از جمله داعش، ضد اسلام است و شیعه و سنی نمی شناسد تاکید کرد: ما واقعا به اتحاد شیعه و سنی اعتقاد قلبی داریم و معتقدیم داعش، نه تنها اهل سنت بلکه همه مسلمانان را بدنام می کند. 

وی افزود : اسناد و مدارک فراوانی موجود است که شماری از سازمان های اطلاعاتی خارج از منطقه، با حمایت از گروههای تروریستی، تلاش می کنند شیعه و سنی را در برابر یکدیگر قرار دهند و مسلمانان را متفرق سازند. 

به گفته معاون وزیر خارجه کشورمان ، جمهوری اسلامی ایران، در همه جا از جمله عراق، به شیعه، سنی، کرد و عرب، برای مبارزه با داعش و تروریسم کمک کرده است و شیعه و سنی را از هم جدا نمی داند.

وی گفت: کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم عراق، از جمله به سنی ها در آزاد ساختن تکریت، زادگاه صدام، به گونه ای بود که حتی صدای دولت عربستان سعودی را هم در آورد و عربستان سعودی از این که ما به دولت عراق، کمک مستشاری دادیم و در آزادی تکریت کمک کردیم، ناراضی شد. 

امیر عبداللهیان تاکید کرد در هر حال، ما همچون گذشته، برای مبارزه با تروریسم در عراق، به شیعه، سنی و کرد کمک خواهیم کرد و اگر دولت عربستان سعودی نیز زمانی تصمیم بگیرد با تروریسم مبارزه کند، ما استقبال می کنیم.

امیر عبداللهیان در بخش پایانی سخنانش در اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی گفت: درباره یمن نیز ما از مشارکت همه گروه های سیاسی در تعیین آینده آن کشور، حمایت می کنیم. یافتن راه حل سیاسی که همه احزاب و سازمان های یمنی را در بر گیرد و دولتی منتخب از همگان را ارائه دهد، خواست ماست. 

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: همان گونه که معتقدیم در ساخت آینده سوریه، شرکت و همکاری همه قومیت ها لازم است ،  درباره بحرین نیز معتقدیم دولت آن کشور ناچار است با همه قشرها ، در تماس باشد و مردم آن کشور را باید در اداره کشور، هماهنگ سازد. به همین علت، تداوم بازداشت مخالفان دولت بحرین، از جمله شیخ علی سلمان را که به دموکراتیک ترین شکل ممکن ، مخالفت سیاسی خود را با نظام حاکم ابراز کرده ، سازنده نمی دانیم.  

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره حمایت ایران از حوثی ها و اینکه ایران قصد دارد انان را در یمن حاکم کند اظهارداشت : حوثی ها گروهی تاثیر گذار در یمن هستند و در دو سال اخیر نقش بارزی در سرکوب القاعده در این کشور داشتند . 

وی گفت : ما در پی آن نیستیم که حوثی ها بر کل یمن حکومت کنند بلکه ما از یمنی حمایت می کنیم که همه گروهها از جمله حوثی ها در آن نقش داشته باشند به همین خاطر از تشکیل دولت وحدت ملی حمایت میکنیم . 

امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم و القاعده را موضوعی اساسی در یمن میدانیم افزود: اکنون جهان از آن غافل شده است . 

وی افزود: ایران از یمنی حمایت می کند که پیام آور صلح و آرامش برای همه کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی باشد .

معاون عربی افریقایی وزیر امور خارجه کشورمان در سفر دو روزه به انگلیس قرار است با مشاور امنیت ملی نخست وزیر این کشور ،  وزیر امور خارجه  انگلیس و شماری از مقام های این وزارتخانه و اعضای مجلس این کشور دیدار و درباره راههای گسترش روابط و دیگر مسائل مورد علاقه دو کشور به ویژه راههای برون رفت از بحرانهای منطقه گفتگو کند .