توصیه یک استاد حوزه علمیه قم به عزاداران حسینی: در مجالسی که حرف های تفرقه انگیز می زنند، ننشینید

محسن غرویان,عزاداری

جماران نوشت: استاد حوزه علمیه قم درباره آداب عزاداری و سخنوری برای امام حسین (ع)، گفت: اگر می بینند سخنران یا مداح حرف های تفرقه انگیز در مجلس مطرح می کنند از مجلس بیرون بروند، مردم در چنین مجلسی ننشینند، چون آن مجلس، مجلس گناه و معصیت می شود.

حجت الاسلام محسن غرویان گفت: در دین اصل بر این است که ظنیات را مطرح نکنیم چیزهایی را که براساس گمانه زنی شنیدیم یا به ما گفتند را نمی شود قطعا به امام حسین(ع) و اهل بیت ایشان نسبت داد. بعضی از مطالبی که نقل می کنند از نظر سند ضعیف است، به بعضی مطالب از نظر دلالت، مفهوم و نتیجه گیری که انجام می شود، یقینی نیست و مداحان و خطبا باید به این نکات توجه داشته باشند.

 غرویان به توضیح درباره اهمیت توجه به آنچه درباره امام حسین(ع) و اهل بیت ایشان در مداحی، سخنرانی و سایر راه ها بیان می شود اشاره کرد، و درباره ضربه هایی که افراط به دین وارد می کند، توضیح داد: من معتقدم باید به چند نکته درایام محرم توجه کنیم، درمعرفی شخصیت امام حسین (ع) باید منظومه ی فکری ایشان را اول بشناسیم، بعد رفتار وگفتار ایشان را درآن منظومه ببینیم و تفسیر کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به رفتار برخی از مداحان یا سخنرانان، ادامه داد: ایشان گاهی یک جمله یا یک حرکت از افعال امام را کوتاه و بریده ازمنظومه ی شخصیت ایشان مطرح می کنند تا استفاده ی خودشان را ببرند، که به هیچ وجه کار درستی نیست. نکته ی دوم این است که ما در ایام محرم و مجالس باید سعی کنیم آن مطالبی که نقل می کنیم هم از حیث سند قطعی السند باشد هم از حیث دلالت یقین الدلاله باشد.

غرویان با اشاره به اینکه ما باید احترام و حرمتی که در واقعه عاشورا وجود داشت را به نسل جوان معرفی کنیم، بیان کرد: خدایی نکرده نباید جوانان ما در مجالس امام حسین(ع) به بزرگان کشور و شخصیت های نظام بی احترامی و بی ادبی کنند، که این در قاموس و فرهنگ امام حسین(ع) وجود نداشته و ندارد.

27213

کد N996838