برگزاری رزمایش دریایی آمریکا و ژاپن در بحبوحه افزایش تنش‌ها با چین

آمريكا,جمهوري چين,ژاپن

آمریکا و ژاپن در حالی در بندر توکیو قدرت نیروی دریایی خود را به نمایش گذاشتند که توکیو با چین بر سر آب‌های منطقه‌ای دچار مناقشه‌ای رو به رشد هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، آمریکا دو ناو هواپیمابر را به همراه 36 ناو و ده‌ها هواپیما در این رزمایش شرکت داده است؛ رزمایشی که هر سه سال با همکاری نیروهای دفاع شخصی ژاپن برگزار می شود.

این رزمایش در بحبوحه افزایش تنش‌ها با چین در دریای چین جنوبی و به دلیل ساخت و ساز پکن در جزایر مورد مناقشه برگزار می‌شود.

اوایل ماه جاری میلادی، مقام های واشنگتن اعلام کردند گشت‌های دریایی در فاصله 12 مایل گره دریایی با جزایر اسپارتلی را مورد بررسی قرار می دهند. مجمع الجزایر فیلیپین‌ و ویتنام نیز مدعی مالکیت این جزایر هستند.

مقام‌های دولت آمریکا، پکن را به ساخت تاسیسات نظامی در این جزایر با هدف دفاع از مدعای خود در مالکیت این جزایر متهم کرده اند. اما مقام‌های چین این اتهام را رد کرده و بر مشروع بودن ساخت‌وساز در این مناطق تاکید دارند و می گویند این اقدامات با هدف بهبود وضعیت حمل و نقل دریایی است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا اخیرا گفته که آمریکا به عملیات پرواز،‌ گشت دریایی و زمینی خود در چارچوب قوانین می پردازد. ژاپن نیز اعلام کرده که از تلاش‌های آمریکا در متوقف کردن برنامه‌های چین در منطقه حمایت می کند.

این رزمایش پس از آن برگزار شد که پارلمان ژاپن ماه گذشته میلادی اقداماتی را در اعطای مجوز برای نبرد نیروی دفاع شخصی این کشور در صحنه جنگ خارجی و برای نخستین بار از زمان پایان جنگ دوم جهانی تصویب کرد.

انتهای پیام

کد N995148