رئیس‌جمهور چین: نمی‌خواهیم جای آمریکا را به عنوان "پلیس جهان" بگیریم

رئیس‌جمهور چین در آستانه سفر خود به انگلیس اطمینان داد کشورش به دنبال فرصتی برای جانشینی آمریکا به عنوان "پلیس جهان" نیست.

رئیس‌جمهور چین در آستانه سفر خود به انگلیس اطمینان داد کشورش به دنبال فرصتی برای جانشینی آمریکا به عنوان "پلیس جهان" نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "شی جینپینگ" رئیس‌جمهور چین در مصاحبه ای به این خبرگزاری گفت: چین به رغم رشد سریع اقتصادی و بر خلاف ادعای مقام های آمریکا هیچ بلندپروازی برای تسلط بر جهان ندارد.

رئیس جمهور چین اظهار کرد: پکن همواره یک نیروی حامی صلح در جهان، توسعه مشترک و همکاری بین المللی بوده و هست و خواهد بود.

این مقام ارشد چین گفت، کشورش با افزایش کلی قدرتش می تواند نقشی فعال‌تر در امور منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کند. وی افزود: سیاستهای ارتش چین مبتنی بر راهبرد دفاع از خود هستند.

رئیس جمهور چین در عین حال خاطر نشان کرد: باید مشکلات داخلی کشورهای جهان بدون مداخله نیروهای خارجی حل‌وفصل شوند.

شی جینپینگ اظهار کرد: چین پیرو اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر بوده و معتقد است مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی باید از طریق راه‌های صلح‌آمیز حل‌وفصل شوند.

وی ادامه داد، چین تلاشهایش برای صلح و توسعه جهانی را برای این تشدید نکرده که پلیس جهان شود و جای کشور دیگری را بگیرد. چین هرگز به دنبال برتری، توسعه طلبی یا تحمیل اراده اش به کشورهای دیگر نیست.

قرار است رئیس جمهور چین تا چند روز آینده به دعوت ملکه انگلیس به این کشور سفر کند.

انتهای پیام

کد N995039