کری بحران سوریه را به خشکسالی هم مرتبط دانست

سوريه

وزیر امور خارجه آمریکا در نمایشگاه اکسپوی میلان علاوه بر صحبت درباره تغییرات آب و هوایی، مسائل مربوط به امنیت غذایی را به جنگ داخلی سوریه و بحران پناهجویان مرتبط دانست.

وزیر امور خارجه آمریکا در نمایشگاه اکسپوی میلان علاوه بر صحبت درباره تغییرات آب و هوایی، مسائل مربوط به امنیت غذایی را به جنگ داخلی سوریه و بحران پناهجویان مرتبط دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در میلان گفت که کشورها باید برای کاهش کربن همکاری کنند و از آنها خواست تا یک توافقی را در این رابطه نهایی کنند. به گفته وی، قدرت‌های جهانی باید به "اقتصاد کربن پایین جهان" متعهد باشند.

جان کری همچنین تاکید کرد که امنیت غذایی به دلیل تغییرات آب و هوایی تهدید می‌شود. وی در ادامه مسائل امنیت غذایی را به جنگ داخلی در سوریه و بحران پناهجویان مرتبط دانست. کری تاکید کرد که سوریه درست پیش از آغاز جنگ داخلی 2011 بدترین خشکسالی را تجربه کرد و موجب شد تا حدود یک و نیم میلیون کشاورز سوریه به شهرها بیایند و همین امر به ناآرامی سیاسی را دامن زد.

وی افزود: با این حال من الان نمی‌گویم که بحران در سوریه به دلیل تغییرات آب و هوایی انجام شد و قطعا هم اینطور نبوده است. بی‌رحمی بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) علت بوده اما خشکسالی نیز یک شرایط بد را وخیم‌تر کرد.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، تغییرات آب و هوایی همچنین به رسیدگی به بحران پناهجویان اروپا فوریت می‌دهد. وی تاکید کرد: اگر جهان اکنون فوریت این مساله را در نظر نگیرد، شرایط وحشتناک پناهجویان که امروز شاهد آن هستیم، به مهاجرت گسترده ختم می‌شود که خشکسالی را تشدید می‌کند و تغییرات دیگری بر روی آب و هوا ایجاد می‌کند.

جان کری اوایل روز شنبه درخصوص سوریه، داعش و لیبی با وزیر امور خارجه ایتالیا گفت‌وگو کرد. نمایشگاه اکسپو هر پنج سال یک‌بار در شهرهای مختلف جهان برگزار می‌شود و میزبان ایده‌های نو و خلاقیت در عرصه گردشگری و اقتصاد است.

انتهای پیام

کد N993697