کره شمالی مذاکره درباره برنامه هسته ای خود را رد کرد

واحدمرکزی خبر نوشت: کره شمالی روز یکشنبه گفتگوهای جدید بر سر برنامه هسته ای خود را رد کرد و پیمان صلح با همسایه جنوبی خود را خواستار شد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و پارک گوئن های همتای کره جنوبی وی روز جمعه اعلام کردند در صورت توافق پیونگ یانگ برای تسلیم کردن تسلیحات هسته ایش، آماده عقد قرارداد با کره شمالی هستند.
ولی وزارت خارجه همسایه شمالی اعلام کرد تا زمانی که قرارداد آتش بس پس از درگیری 1953 با پیمان کامل صلح جایگزین نشود، هیچ مذاکره ای بر سر برنامه هسته ای کشورش انجام نمی گیرد.
این وزارت خانه در بیانیه ای اعلام کرد هیچ موضوعی که کشورهایی همچون آمریکا را نگران می کند تا زمان امضای پیمان صلح،‌ حل نمی شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌این وزارت خانه تاکید کرد یگانه راه برای حل تنش ها در شبه جزیره کره، انعقاد یک پیمان صلح همه جانبه است.
گفتنی است باراک اوباما و پارک گئون های روسای جمهور آمریکا و کره جنوبی جمعه گذشته اعلام کردند آماده مذاکرات با کره شمالی درباره تحریم ها علیه این کشور هستند اما پیونگ یانگ باید ثابت کند که در دست کشیدن از برنامه تسلیحات هسته ای خود جدی است.
اوباما نیز پس از مذاکرات با پارک در واشنگتن در کنفرانس خبری مشترک با وی اظهار داشت هیچ نشانه ای وجود ندارد که بتوان آینده ای بدون تسلیحات هسته ای برای کره شمالی تصور کرد.

4949

 

کد N993435