"بیگناهان" قربانیان اصلی حملات پهپادی آمریکا هستند نه تروریست‌ها

پهپاد

بر اساس گزارش سایت اینترسپت اکثر قربانیان پهپادهای آمریکایی افرادی نیستند که مورد هدف بوده‌اند.

بر اساس گزارش سایت اینترسپت اکثر قربانیان پهپادهای آمریکایی افرادی نیستند که مورد هدف بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، بر اساس اسناد وگزارشی که وبسایت اینترسپت (The Intercept) منتشر کرده پهپادهای آمریکایی بیش از هر چیز برای کشتن افرادی به‌کار می‌روند که به احتمال زیاد "بی‌گناه" هستند.

اسنادی که این وبسایت از یک فرد وابسته به دستگاه‌های امنیتی ایالات متحده که نامش فاش نشده، دریافت کرده است، نشان می‌دهند که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ اکثر قربانیان حمله‌های پهپادی در افغانستان افرادی نبوده‌اند که در "فهرست مرگ" قرار داشته‌اند.

طبق گزارش اینترسپت، "فهرست مرگ" شامل نام افرادی است که مظنون به عملیات تروریستی یا همکاری تنگاتنگ با گروه‌های تروریستی هستند. این افراد به محض شناسایی، مدتی تحت نظر نیروهای نظامی و امنیتی آمریکایی قرار می‌گیرند و در نهایت با موافقت رئیس جمهور این کشور کشته می‌شوند.

فرد افشاگر به اینترسپت گفته است که برنامه دولت آمریکا برای یافتن افراد، فهرست‌کردن نام آنها و "صدور حکم اعدام" آنها از ابتدا "برنامه نادرستی" بوده است. به گفته او، مقامات مسئول به این امر واقف هستند اما همچنان این برنامه را ادامه می‌دهند.

در این گزارش چند نمونه از کاربرد پهپاد در افغانستان آمده است. یک نمونه شاخص، "عملیات هی‌میکر" است که از ژانویه ۲۰۱۲ تا فوریه ۲۰۱۳ به قتل ۲۰۰ نفر منجر شد. از این تعداد تنها ۳۵ نفر مظنون به عملیات تروریستی بودند، یعنی کمتر از ۱۸ درصد کشته‌شدگان.

نمونه دیگر کشتن قاری منیب، یکی از فرماند‌هان دون‌پایه طالبان در افغانستان است. بر اساس گزارش نیروهای آمریکایی، منیب در روز ۴ نوامبر ۲۰۱۲ توسط یک پهپاد کشته شده است. اما نیروهای ناتو گزارش دادند که آنها قاری منیب را در روز ۸ نوامبر کشته‌اند.

بر اساس گزارش فرد افشاگر، یک پهپاد آمریکایی در روز ۴ نوامبر واقعا فردی را از بین برده، اما اینکه آیا او واقعا قاری منیب بوده یا این که فردی "بی‌گناه" به جای او کشته شده، پرسشی است که بی‌پاسخ خواهد ماند.

اینترسپت می‌نویسد، در اسناد ارگان‌های مسئول آمریکایی از همه کشته‌شدگان توسط پهپادها به عنوان "دشمنانی که در نبرد کشته شده‌اند" نام برده می‌شود.

در گزارش اینترسپت همچنین به کاربرد "نادرست" پهپادهای آمریکایی در یمن و سومالی اشاره شده است. در این کشورها آمریکا به‌طور رسمی "در حال جنگ" نیست.

انتهای پیام

کد N992475