مقام نظامی چین: هرگز در دریای چین جنوبی به زور متوسل نمی‌شویم

یکی از ژنرال‌های ارشد چین در بحبوحه تنش‌ها بر سر جزیره‌سازی پکن در آب‌های مورد مناقشه گفت، کشورش هرگز "بی‌پروا" در دریای چین جنوبی به زور متوسل نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، روابط چین با چندین کشور جنوب شرق آسیا خصوصا فیلیپین و ویتنام که در دریای چین جنوبی ادعا دارند، بر سر افزایش قدرت‌طلبی پکن در این منطقه تیره شده است.

چین همچنین در این منطقه مورد مناقشه اقدام به جزیره‌سازی کرده است که می‌گوید برای مقاصد غیرنظامی است و همین امر انتقادات گسترده‌ای خصوصا از جانب واشنگتن به همراه داشته است.

فان چانگ‌ لونگ، یکی از معاونان کمیسیون نظامی مرکزی که کنترل نیروهای مسلح چین را بر عهده دارد و ریاست آن در دست رئیس‌جمهوری این کشور است، در نشست امنیتی عالی‌رتبه‌ای گفت که چین از درگیری اجتناب می‌کند.

وی در جمع وزرای دفاع کشورهای جنوب شرق آسیا گفت: ما هرگز بی‌پروا به استفاده از زور متوسل نمی‌شویم؛ حتی در مورد مساله تمامیت ارضی و تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا از درگیری‌ای غیر منتظره اجتناب کنیم.

به گفته وی، جزایر چین به آزادی کشتیرانی در دریای چین جنوبی اثری نخواهد داشت و افزود: ما همچنان به حل مناقشه‌ها و اختلافات با طرفین مرتبط از طریق رایزنی‌های دوستانه ادامه می‌دهیم و به همکاری با طرفین مرتبط درباره امنیت منطقه‌ای و ثبات متعهد هستیم.

انتهای پیام

کد N992087

خواندنی از سراسر وب