سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

18 اکتبر روز عملیاتی شدن برجام است

آمريكا,توافق جامع هسته‌اي,برجام

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که روز عملیاتی شدن توافق هسته‌ای روزی است که در آن تمام طرف‌ها گام‌های لازم برای اطمینان از اجرای توافق را برمی‌دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که روز عملیاتی شدن توافق هسته‌ای روزی است که در آن تمام طرف‌ها گام‌های لازم برای اطمینان از اجرای توافق را برمی‌دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود در پاسخ به اظهارات اخیر جان کری وزیر امور خارجه این کشور که گفته است، توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 سه روز دیگر (26 مهرماه) اجرایی می‌شود، گفت: آنچه قرار است در 18 اکتبر (26 مهرماه) اتفاق بیفتد عملیاتی شدن توافق است. پس توافق در این تاریخ به مرحله اجرا درمی‌آید چون اکنون 90 روز از زمان تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تأیید برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می‌گذرد.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، کربی ادامه داد: بنابراین روز عملیاتی شدن یک تاریخ تعیین شده در تقویم است که در آن تمام طرف‌های برجام گام‌های لازم برای تضمین اجرای این توافق را برمی‌دارند. ما در روز اجرا قرار داریم، این یک هدف کاملاً متفاوت است.

به گزارش ایسنا، ایران و گروه 1+5 در تیرماه سال جاری به یک توافق جامع و بلندمدت بر سر برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی دست یافتند. شورای امنیت سازمان ملل چند روز پس از حصول این توافق با تصویب قطعنامه 2231 آن را مورد تأیید قرار داد که اجرای توافق را تضمین می‌کند.

قرار است در تاریخ 26 مهرماه (18 اکتبر) ایران اقدامات هسته‌ای لازم طبق برجام را انجام دهد و آمریکا نیز دستور ابطال تحریم‌های ایران را صادر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N991459