اجلاس بررسی تحولات منطقه با همکاری کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران

اجلاس مقدماتی (CGM) کنفرانس امنیتی مونیخ با همکاری دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در تاریخ بیست و پنجم مهرماه سالجاری با هدف بررسی مجموعه مسائل منطقه در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان و وزیران امور خارجه چند کشور منطقه و مقام‌های عالی‌رتبه سایر کشورها شامل وزیران خارجه پیشین، رییسان و نمایندگان پارلمان‌ها و مدیران کانون‌های اندیشه دست‌اندرکار امور سیاسی و بین‌المللی و رییسان شرکت‌های اقتصادی در این اجلاس که در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار می‌شود، حضور خواهند یافت.

در این اجلاس قرار است وضعیت خاورمیانه و آثار و رویکردهای مختلف و متمایز بازیگران منطقه‌یی و اهداف کشورهای فرا منطقه‌یی و آثار ناشی از آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

در منطقه، قرائت‌های خشونت‌آمیز و غیرانسانی از عقاید مذهبی یک تهدید اساسی است. با توجه به تاثیر ارتباطات و گسترش امواج جهانی شدن ابعاد شگرف و عظیم تهدید پیش‌رو در حوزه کشورها محدود نمانده و سراسر منطقه و مناطق هم‌جوار در آسیا و اروپا را در خواهد نوردید. موج عظیم مهاجرت‌هایی که اروپا را در حال حاضر درگیر خود کرده و اقدامات تروریستی در سرتاسر جهان در قالب‌ها و فراخوان اهداف گروه‌های تروریستی چون داعش نمونه‌ای از آثار یاد شده است. با نظر داشت ملاحظات اساسی و مهم فوق، اقدامات معطوف به مقابله و مهار تهدیدهای ناشی از بحران بایستی دارای ابعاد همکاری‌جویانه منطقه‌یی و بین‌المللی باشد. این‌گونه اقدامات خود مستلزم هم‌فکری و تشریک مساعی فکری بین کشورهای مسوول و بازیگران منطقه‌یی با سایر طرف‌های نگران از این شرایط است.

در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران که به واسطه مواضع اصولی و ثابت خود در برقراری صلح و ثبات و مبارزه با کلیه اشکال تروریسم و افراطی‌گری همواره آماده تشریک مساعی و همکاری با کشورهای ذی‌مدخل در حوزه همسایگی و منطقه و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط بوده است با همکاری کنفرانس امنیتی مونیخ که با نزدیک به پنجاه و دو سال برگزاری اجلاس سالانه در این خصوص فعال است، درصدد برآمده گامی در جهت تبادل نظر و رایزنی پیرامون این مهم بردارد و در این چارچوب با برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با حضور سیاستمداران، محققان و پژوهشگران منطقه خاورمیانه و اروپا روندها، چشم‌اندازها و راه‌حل‌های احتمالی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دهند.

انتهای پیام

کد N990271