فشار بر رهبر جدید استرالیا برای تغییر در سیاست انتقال پناهجویان

گروهی از معترضان مسیحی استرالیا با تجمع در دفتر نخست‌وزیر این کشور خواستار پایان بخشیدن به بازداشت پناهجویان در مراکزی در جنوب اقیانوس آرام شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حدود 20 فعال مدنی با در دست داشتن پلاکاردهایی در اعتراض به بازداشت کودکان در این مراکز از مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر استرالیا خواستند تا به این سیاست مناقشه‌آمیز در بازداشت پناهجویان در کمپ‌های ساحلی خاتمه دهد.

یکی از این معترضان در این باره گفت: امیدوارم که در این شرایط خاص که نخست‌وزیر تغییر کرده به رویکرد جدیدی دست یابیم و به این شرمساری ملی پایان دهیم.

ترنبول که ماه گذشته با یک کودتای حزبی تونی ابوت را کنار زد، در زمان این اعتراض در دفترش حضور نداشت.

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آزار جنسی و جسمی سیستماتیک کودکان در این بازداشتگاه‌ها و انتقاد سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری از این وضعیت، ترنبول به دلیل عدم واکنش به شدت تحت فشار قرار گرفت.

نخست‌وزیر استرالیا ماه گذشته درباره شرایط این کمپ‌ها ابراز نگرانی کرده بود اما این در حالی است که بسیاری در حزب لیبرال او از این سیاست حمایت می‌کنند.

در همین حال دادگاه عالی استرالیا به دنبال بررسی این مساله است که سیاست انتقال پناهجویان به جزیره نائورو در جنوب اقیانوس آرام نقض قانون اساسی است. این سیاست در حالی اعمال می‌شود که پذیرش پناهجو در استرالیا فاصله بسیار زیادی با تعداد پناهجویانی دارد که به سمت اروپا گسیل شده‌اند.

انتهای پیام

کد N989710