گزارش‎های ضد ایران "احمد شهید" را به چالش کشاند

احمد شهید

احمد شهید با گزارش‎های مغرضانه و ضد ایرانی خود سازمان ملل را نیز مقابل خود قرار داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ احمد شهید که چند سال بود گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر شده بود، در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ وزیر خارجه مالدیو نیز بوده‌ است. وی که بدلیل عدم آشنایی کامل با موضوع محوله از سوی سازمان ملل و ارائه گزارشات غیر حقوقی علیه جمهوری اسلامی ایران به مجمع عمومی سازمان ملل نتوانست به پیشرفتی برسد از سوی دولت‌های مدعی حقوق بشر و مغرض با ایران تحت فشار قرار گرفت.

این گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر که تاکنون به صورت یک طرفه از منابع مشخص و غیرقابل اعتمادی همچون رابطین گروهک تروریستی منافقین برای گزارش‌های خود بهره برده بود، فعالیت غیرقانونی‌اش منجر به حذف زودهنگام او از دایره ساختار حقوق بشری علیه ایران توسط آمریکایی‌ها شد.

نگاهی گذرا به تاریخ؛ حادثه سوزاندن نوزاد در شهر نابلس در کرانه باختری توسط شهرک نشینان  صهیونیست را یادآوری می‌کند. احمد شهید نیز بعنوان سخنگوی دیدبان حقوق بشر در جلسه‌ شورا نه تنها از این موضوع حرفی به میان نیاورد، بلکه موضوع جلسه را به کشورهای حاشیه خلیج  و ایران کشاند و پرداختن به این موضوع را منتفی کرد.

وی که همواره گزارش‎های جهت‌دار خود را در مسیر خاص ایران‌هراسی تنظیم می‎کرد کارش به جایی رسید که حتی سازمان ملل متحد را نیز نسبت به اینگونه گزارش‎ها دچار تردید کرد. برهمین اساس چند وقت پیش برخی رسانه‎های عربی سندی را از ویکی لیکس منتشر کردند که نشان می‌داد این گزارشگر مغرض برای تنظیم گزارش‎های تند خود علیه ایران یک میلیون دلار از حکام سعودی رشوه گرفته است.

احمد شهید،دستمال چرکی که دور انداخته شد

یکی دیگر از نقاط تاریک کارنامه احمد شهید، دیدار با اردشیر امیر ارجمند است.امير ارجمند که پس از فرار از کشور به متحدان ضد ايرانی خود در پاريس پيوست، فعاليت‌هاي خود را گسترده‌تر کرد، به‌طوری که درحاشيه نشست سازمان ملل در سال گذشته، با استفاده از نفوذ دوستان لابی خود در واشنگتن با احمد شهيد گزارشگر ويژه سازمان ملل در امور ايران ديدار و توصيه اربابان خود را به شهيد منتقل نمود.در بحث روش جمع‌آوری اطلاعات، باید توجه داشت که "گزارشات احمد شهید" نه از طریق حضور در محل و مشاهده میدانی، بلکه از طریق مصاحبه و گرفتن اطلاعات از افرادی تهیه شده که در دشمنی آنان با نظام جمهوری اسلامی تردیدی نیست، همچنین بر این منابع موهوم بایستی سایت‌های ضد انقلاب را نیز اضافه کرد.


براساس گزارشات مستند، از آنجايی که گزارشگر ويژه سازمان ملل به اسناد و شاهدان عيني دسترسي نداشته، اطلاعات خود را از بنگاه‌های فرافکنی ضد انقلاب، گروهک‌های تروريستی از جمله منافقين، سلطنت‌طلب‌ها، افراد وابسته به "فرقه ضاله بهائيت" و اپوزوسيون خارج‌نشين بدست آورده است که اين خود به وضوح امری ناقض حقوق بشر است. تا کنون عکس، فيلم و اسناد زيادی از ارتباط اين فرد با عناصر و عوامل ضد انقلاب و گروهک‌های منحله مخالف نظام جمهوری اسلامی ايران منتشر شده است. برای مثال در يکی از ديدار‌های احمد شهيد با عناصر "گروهك تروريستي مناقين"، "پرويز خزاعی" از عناصر و سركردگان گروهك تروريستی منافقين با آقای به اصطلاح گزارشگر در دفتر حقوق بشر نروژ با هم پای يك ميز نشستند تا باز هم آقای گزارشگر منبع گزارش‌های ضد ايرانی خود را يك تروريست انتخاب كرده باشد.

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاست خارجی  در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران جوان در پی انتشار خبر عزل پیش از موعد احمد شهید از بخش حقوق بشر سازمان ملل گفت: با توجه به سابقه احمد شهید در گزارشات سیاسی که در خصوص مسائل ایران ارائه می‎کرد و اینکه نتوانست ادعاهای ضد ایرانی خود را با اسناد و مدارک قانونی ثابت کند، عملا تشکیلات سازمان حقوق بشر را با مشکل روبرو کرد و این امر موجب شد که وی را عزل کنند.

وی بیان کرد: بعد از مذاکرات  1+5 که خط پایان پروژه ایران هراسی و ادعای آنها در رابطه با حمایت ایران از تروریسم بود، ادعاهای ضد حقوق بشر وی علیه ایران عملا اعتبار خودش را از دست داد و دیگر نتوانست ادامه دهد و مسئولین مربوطه قبل از پایان یافتن زمان ماموریت وی را عزل کردند.


این کارشناس سیاست خارجی در پایان خاطر نشان کرد: این می‌تواند یک هشدار جدی برای سازمان حقوق بشر باشد به دلیل اینکه زمانی که نماینده‌ای معرفی می‌کند که عملا مستنداتش براساس گروه‌های ضد انقلاب و تروریست‌ها است و جهت گیری های احمد شهید در قبال ایران  به حدی بود که حتی سازما ملل متحد باماهیت امریکایی خود به انها شک کرد،بیشترین حمایت‌های احمد شهید از قاچاقچیان مواد مخدر بوده که اعدام شدند و در رابطه با همان‌ها هم نتوانست مستندات قانونی را ارائه دهد و ثابت کند.

سازمان حقوق بشر بدلیل اینکه احمد شهید نتوانست مستندات قانونی را علیه ایران در رابطه با اینکه ایران حقوق بشر را رعایت نمی کند و از این بیشتر آبروی این سازمان نرود وی را عزل کرد.
کد N989360