هشدار ترکیه به آمریکا و روسیه درباره حمایت از شبه‌نظامیان کرد سوریه

دو تن از مقام‌های دولتی آنکارا گفتند، دولت ترکیه به آمریکا و روسیه هشدار داده که نمی‌تواند حمایت این دو را از شبه‌نظامیان کرد سوریه تحمل کند و سرزمین کرد تشکیل شده توسط این شبه‌نظامیان در نزدیکی مرزهایش را بر نمی‌تابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از مقام‌های ترکیه درباره احتمال عبور شبه‌نظامیان کرد از فرات و گسترش کنترل خود در سراسر مرز از منطقه کردستان عراق تا ساحل مدیترانه گفت:‌ این یک مساله کاملا مشخص برای ما محسوب می‌شود و ما در این باره شوخی نداریم.

ترکیه بیم گسترش نفوذ شبه‌نظامیان کرد یگان‌های حفاظت مردمی مورد حمایت حزب اتحادیه دموکراتیک در سوریه را دارد. اما واشنگتن حمایت از این شبه‌نظامیان را به این دلیل انجام می‌دهد چون این نیروها را موثر در مقابله با داعش می‌داند.

یکی از مقام‌های دولتی ترکیه گفت: حزب اتحاد دموکراتیک با کمک آمریکا و روسیه به مرزهای ترکیه نزدیک شده است. ما این گروه را یک گروه تروریستی می‌دانیم و از سایر کشورها هم می‌خواهیم تا عواقب و پیامدهای این همکاری را با چنین گروهی در نظر بگیرند.

ترکیه به روسیه مظنون است که از واحدهای حفاظت مردمی نیروهای کرد و نیروهای حزب اتحادیه دموکراتیک کردها در سوریه حمایت می‌کند. یکی از مقام‌های دولتی ترکیه در این باره گفت:‌ با حمایت روسیه این نیروها تلاش می‌کنند تا حد فاصل جرابلس و اعزاز را به تصرف خود درآورند و به غرب فرات بروند. ما هرگز نمی‌گذاریم چنین اتفاقی بیفتد. ترکیه در جریان نشست با مقام‌ها در روسیه، اتحادیه اروپا و آمریکا این مساله را مطرح کرده است.

دولت ترکیه دست به عملیات هوایی علیه مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) مستقر در شمال عراق زده است. اما حمله علیه آنها در سوریه پر خطرتر است و آنکارا احتمالا باید با نیروهای هوایی روسیه و آمریکا درگیر شود. آنکارا شبه‌نظامیان کرد را به تلاش برای تغییر جمعیتی در شمال سوریه با کوچ و بی‌خانمانی اجباری ترکمان‌ها و جوامع عرب متهم کرده است. آنکارا نگران ایجاد یک کشور مستقل کرد و اشغال قلمروهایی است که در حال حاضر در اختیار عراق‌، سوریه و ترکیه است.

عفو بین‌الملل امروز (سه‌شنبه) یگان‌های حفاظت مردمی کردها را به ارتکاب جرایم جنگی با تخریب منازل هزاران غیرنظامی غیر کرد و بی‌خانمانی اجباری آنها متهم کرد.

انتهای پیام

کد N988754