در دیدار با قائم مقام دبیر کل سازمان ملل

شمخانی: ایران مانع از پیشروی تروریسم در عراق و سوریه شد

ايران,عراق,سوريه

یان الیاسون، قائم مقام دبیر کل سازمان ملل متحد صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

یان الیاسون، قائم مقام دبیر کل سازمان ملل متحد صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، علی شمخانی با اشاره به حوادث تلخی که در منطقه و در سایه قدرت طلبی و خشونت افسار گسیخته برخی کشورها موجب به خاک و خون کشیده شدن غیر نظامیان مظلوم و بی پناه می‌شود گفت: بی تفاوتی سازمان ملل و عدم اقدام قاطع برای پایان دادن به اقدامات نامشروع همچون تهاجم نظامی، ارایه کمک‌های تسلیحاتی آموزشی و مالی به تروریسم و سرکوب مسلمانان در فلسطین اشغالی، سوالات جدی در مورد عملکرد این نهاد بین المللی نزد دولت‌ها و افکار عمومی به وجود آورده است.

نماینده مقام معظم رهبری با تاکید بر ضرورت گفت و گو میان گروههای یمنی برای پایان دادن به بحران جاری در این کشور افزود: عدم واکنش جدی سازمان ملل متحد نسبت به مداخله خارجی در یمن و حمله نظامی بدون مجوز به این کشور و از بین بردن تاسیسات و زیر ساخت‌های انسانی و حیاتی آن قابل پذیرش نیست.

دریابان شمخانی با اشاره به تلاش مستمر جمهوری اسلامی ایران و بکارگیری مجموعه ظرفیت‌ها به منظور برقراری آتش‌بس میان گروههای مسلح و دولت سوریه و تاثیر قابل توجه این اقدامات در حفاظت از جان شهروندان غیر نظامی این کشور و توسعه کمک‌های انسان دوستانه اظهار داشت: در تداوم این مسیر تجربیات و ظرفیت‌های خود را همچون گذشته در همکاری با سازمان ملل به کار خواهیم گرفت.

وی افزود: ایران با حمایت از دولت‌های قانونی و مورد حمایت مردم در سوریه و عراق مانع از پیشروی تروریسم و نسل‌کشی مردم شد و کشورهای غربی نیز باید با مقابله واقعی با تروریسم رویکرد خود را نسبت به برقراری امنیت پایدار در منطقه تغییر دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع بحران در سوریه بر ضرورت اجتناب از راه حل‌های نظامی و استفاده از مسیر گفت‌وگو و مذاکره سوری – سوری تاکید داشته و معتقد است که این بحران می‌بایست از طریق گفت و گوهای فراگیر و بدون پیش شرط میان طرفهای سوری خاتمه یابد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی مذاکرات هسته‌ای را نمونه‌ای از موفقیت مسیر دیپلماسی برای عبور مسالمت آمیز از چالش‌ها دانست و افزود: علی رغم تبلیغات و ادعاهای دروغ فراوان، مشخص شد که جمهوری اسلامی ایران تنها به دنبال استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای و نفی سلاح هسته‌ای است.

شمخانی گفت: تهدید به اقدام نظامی علیه ایران که از سوی برخی کشورها مطرح می‌شود، نقض صریح منشور سازمان ملل بوده و انتظار می‌رود دبیر کل به وظیفه ذاتی خود در این زمینه پایبند بوده و مانع از حاکمیت غوغاسالاری به جای دموکراسی شود.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N988480