وزرای خارجه ایران و ژاپن بیانیه مشترک امضا کردند

ایران و ژاپن

بیانیه مشترک وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن پیرامون همکاری دوجانبه منتشر شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دیدار رسمی فومیو کیشیدا وزیر امور خارجه ژاپن از جمهوری اسلامی ایران، از تاریخ 20 لغایت 21 مهرماه 1394 انجام پذیرفت.

طی این دیدار، کیشیدا با ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات و تبادل نظر کرد. در خاتمه، وزرای خارجه دو کشور به عنوان دو عضو مسئول جامعه بین المللی بار دیگر بر نقش سازنده‌ خود در ارتباط با تقابل با چالش های حاضر در سطح بین المللی تاکید کردند.

وزرای خارجه در خصوص راه‌های تقویت هرچه بیشتر مناسبات دوستانه و دیرینه میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن نیز بحث و تبادل نظر نموده و همچنین در ارتباط با موضوعات منطقه‌ای و جهانی نیز به تبادل نظر پرداختند.

وزرای خارجه دو کشور علاقه‌مندی خود را در زمینه ادامه همکاری در موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی براساس بیانیه‌های مشترک صادره از سوی وزرای خارجه دو کشور در خلال دیدار رسمی کیشیدا از تهران در تاریخ 19 آبان 1392 و همچنین دیدار رسمی ظریف از توکیو در تاریخ 15 اسفند 1392 ابراز داشتند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن، در ارتباط با زمینه‌های همکاری و تقویت روابط دوجانبه به شرح ذیل توافق نمودند.

وزرای خارجه دو کشور تصمیماتی در خصوص تلاش بیشتر طرفین جهت توسعه مناسبات دوجانبه اتخاذ کردند.

1- همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای مبتنی بر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)

طرفین در زمینه همکاری پیرامون ایمنی هسته‌ای و اجرای پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اقدامات شفاف به منظور حمایت از ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک در همکاری نزدیک با آژانس بین‌المللی انرزی اتمی در خلال روند اجرایی کردن توافق نهایی در قالب برجام در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران توافق نمودند.

در راستای همکاری با جامعه بین‌المللی، طرفین بر امکان همکاری بیشتر با ژاپن در زمینه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز (غیرنظامی) که در برنامه جامع اقدام مشترک مورد تصریح قرار گرفته، تاکید کردند.

طرفین به ویژه در زمینه اجرایی کردن موارد ذیل همکاری خواهند نمود:

1- ایجاد فرصت برای اعضاء مرکز نظارت هسته‌ای و متخصصان به منظور مطالعه اهمیت مقابله با حوادث در مراکز هسته ای و ایجاد سازه های مقاوم در برابر زلزله به منظور تقویت ایمنی هسته‌ای.

2- اعزام متخصصان (کارشناسان) و ارائه برنامه‌های آموزشی به عنوان یک اقدام حمایتی در راستای ایجاد مرکز امنیت هسته‌ای به گونه‌ای که در برنامه جامع اقدام مشترک مورد اشاره قرار گرفته است.

3- حمایت از توسعه منابع انسانی از طریق اجرای برنامه‌های آموزشی در زمینه هسته‌ای با تمرکز بر نگهداری و نظارت بر مواد هسته‌ای.

طرفین همچنین توافق کردند با هدف دستیابی به "موافقتنامه همکاری هسته ای غیرنظامی" که شامل موارد ذیل می‌شود مذاکرات خود را آغاز نمایند:

1- بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای برای نیروگاه‌های برق هسته‌ای.

2- بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای برای سایر مقاصد صلح‌آمیز علاوه بر نیروگاه‌های هسته‌ای.

3- تحقیقات پایه و عملی (براساس درخواست) در زمینه بهره‌گیری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای.

4- ایمنی هسته‌ای و حفاظت از محیط زیست.

5- امنیت هسته‌ای.

2- توافق اصولی در زمینه مذاکره پیرامون موافقت نامه سرمایه گذاری میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن

طرفین از توافق اصولی حاصله در مذاکرات پیرامون انعقاد موافقت نامه سرمایه گذاری دوجانبه (مشترک) میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن که از سپتامبر 2015 و به منظور حمایت از سرمایه گذاران دو کشور در راستای تقویت هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی میان ایران و ژاپن آغاز گردیده است، استقبال نمودند.

در عین حال طرفین تاکید نمودند که تلاش‌های بیشتری را به منظور نهایی کردن و اجرایی کردن هرچه سریع تر این توافق به کار خواهند گرفت.

3- تشکیل شورای همکاری ایران و ژاپن

طرفین در زمینه ایجاد "شورای همکاری ایران و ژاپن" که در برگیرنده حوزه‌های وسیعی از همکاری‌های دوجانبه خواهدبود، توافق نمودند. این اقدام در راستای تقویت و توسعه در قالب همکاری و تبادل اطلاعات میان وزارتخانه‌ها و سایر نهادهای ذیربط صورت خواهدگرفت. طرفین اقدام به ایجاد گروه‌های کاری در حوزه‌های موردنظر همکاری به منظور تقویت و پیشبرد همکاری‌ها خواهند نمود.

انتهای پیام

کد N987814