/سرمقاله-تلگراف/

آقای اردوغان، نابودی داعش بازی نیست!

انگليس,داعش,ترکیه

"حمله تروریستی وحشتناک در ترکیه با ده‌ها کشته و مجروح باید بیدارباشی برای رییس جمهوری این کشور باشد که همچنان به نظر تمایل و علاقه زیادی به مقابله با کردها دارد تا رویارویی با داعش."

"حمله تروریستی وحشتناک در ترکیه با ده‌ها کشته و مجروح باید بیدارباشی برای رییس جمهوری این کشور باشد که همچنان به نظر تمایل و علاقه زیادی به مقابله با کردها دارد تا رویارویی با داعش."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه دیلی تلگراف در سرمقاله خود آورده است:‌ اگرچه هنوز تاییدیه رسمی درباره انجام شدن حمله تروریستی آنکارا به دست داعش وجود ندارد اما شواهد و قراین نشان می‌دهد که این کار تروریست‌های داعش در عراق و سوریه بوده است که ده‌ها تن را در آنکارا به خاک و خون کشیدند. اگر چنین باشد، این یک شاخص مهم در توانایی این گروه تروریستی در انجام عملیات خارج از قلمروی خود در عراق و سوریه است.

ترکیه و رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور باید به دقت توانایی این گروه را مورد بررسی قرار دهند. آقای اردوغان گفته که کشورش از عملیات نظامی تحت رهبری آمریکا علیه داعش حمایت می‌کند اما هنوز گمانه زنی‌هایی وجود دارد مبنی براینکه همکاری وی محدود است و با هدف پیشبرد منافع سیاسی داخلی با تقویت حمایتش در میان ملی گرایان ترکیه و نه از میان بردن شبه نظامیان داعشی است.

به نظر می‌رسد که ترکیه اغلب آتش بزرگ جنگ در سوریه را فرصتی برای پیشبرد جنگ خود علیه کردهایی می‌داند که مخالف موثر و نیرویی قوی در مقابله با داعش هستند.

این به قدر کافی خوب نیست. آقای اردوغان به خاطر جاه طلبی‌های سیاسی‌اش معروف است اما او باید بداند که نابودی داعش یک ضرورت استراتژیک است و نه بخشی از بازی شطرنج سیاسی که دارد بازی می‌کند. اتحادیه اروپا و ناتو باید این مساله را مشخص کنند که در جنگ علیه داعش از ترکیه چه انتظاری دارند.

در ضمن، دولت انگلیس به آرامی به سمت رای پارلمانی برای صدور مجوز اقدام نظامی کشورش علیه داعش در سوریه گام برمی‌دارد. تمامی نمایندگان پارلمان کشور البته نسبت به این مساله تردید دارند. هیچکس نباید با تعجیل به دنبال انجام اقدام نظامی در خارج از کشور باشد حتی در خاورمیانه. اما آنهایی که معتقدند داعش و تهدید آن تنها به قلمروی کنونی آن محدود می‌شود، کاملا در اشتباه هستند.»

انتهای پیام

کد N987593