قشقاوی در گفت و گو با ایسنا:

امیدواریم دربررسی جزییات طرح برجام به نظرات شورای‌عالی امنیت ملی توجه شود

مجلس شوراي اسلامي,برجام

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که تصویب کلیات طرح برجام در مجلس اقدام مثبتی بود اظهار امیدواری کرد در روز سه‌شنبه در بررسی جزییات طرح برجام نیز این روند با مشورت‌هایی که از سوی نمایندگان با شورای عالی امنیت ملی می‌شود به خوبی پیش برود تا به جای پیشنهادهای مختلف نظر واحدی ارائه شود.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان وزیر خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی‌اش از جلسه روز یک‌شنبه مجلس خاطرنشان کرد: ‌به نظر من جلسه خوبی بود چرا که موافقان و مخالفان به صورت جدی دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و این در داخل و خارج از کشور اثرات مثبتی دارد. از طرف دیگر خوشبختانه اکثریت مجلس به این طرح رای مثبت دادند که کار لازم و عاقلانه‌ای بود. چرا که این امکان و اجازه را به دولت می‌دهد که برجام را اجرایی کند.

او با بیان این که تصویب جزییات این طرح باقی مانده است، ادامه داد: امیدوارم در بحث جزییات نیز مانند کلیات که به نوعی به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده می‌شد از نظرات این شورا استفاده شود و مجموعه‌ای از نظرات موافق و مخالف در کنار دیدگاه‌های شورای عالی امنیت ملی مورد توجه قرار بگیرد تا به جای پیشنهادهای مختلف نظر واحدی ارائه شود و امیدواریم که این روند در مجلس صورت بگیرد.

وی با بیان این که در بسیاری از مفاد این طرح ارجاع به شورای عالی امنیت ملی آمده است گفت: در صورتی که یک پیشنهاد کلان کلی مطرح شود این باعث صرفه‌جویی در وقت مجلس می‌شود و جدال‌ها را به جدال احسن تبدیل می‌کند و روحیه برادری و همکاری که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است تقویت می‌شود.

معاون پارلمانی وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در روز سه‌شنبه مانند روز یک‌شنبه دکتر محمدجواد ظریف در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا خواهد کرد؟ تصریح کرد: من در حال حاضر اطلاعی از برنامه کاری ایشان ندارم و اگر ایشان به هر دلیلی در روز سه‌شنبه نتوانند در جلسه حضور پیدا کنند معاونان ایشان از جمله آقایان عراقچی و روانچی و من حضور خواهیم داشت.

قشقاوی هم‌چنین به حضورش در جلسه روز یک‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد و گفت: در این جلسه من به همراه آقای ضیایی، رییس جمعیت هلال احمر گزارشی از سفری که به عربستان در جریان پیگیری وضعیت زائران در ارتباط با فاجعه منا داشتیم ارائه کردیم.

او هم‌چنین در مورد روند بازگرداندن اجساد زائران ایرانی جان باخته در فاجعه منا به کشور گفت: سازمان حج و زیارت و هم‌چنین سفیر و کنسول کشورمان در آن‌جا پیگیر این هستند که با همکاری عربستان اجساد دیگر جان باختگان این فاجعه به کشور بازگردانده شود.

انتهای پیام

کد N986992