هاشمی رفسنجانی: هیچ کشوری از توضیحات عربستان قانع نشده است

اکبر هاشمی رفسنجانی,حادثه منا حج 1394شمسی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره حمله روسیه به مخالفان و گروهک داعش در سوریه گفت: از هم پاشیدن سوریه و قدرت گرفتن گروه های تروریستی تجزیه طلب، مطلوب رژیم جعلی صهیونیستی است.

به گزارش خبرآنلاین از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی امروز  در جلسه هم اندیشی قرآنی با اشاره به حادثه منا، آن را بسیار تلخ و غافلگیر کننده خواند و گفت: هنوز هیچ کشوری که حجاجش را در این حادثه از دست داده، از توضیحات عربستان قانع نشده است.
هاشمی رفسنجانی افزود: عربستان وظیفه تامین امنیت و سلامت حجاج را برعهده دارد و فرافکنی های مسوولان سعودی از تقصیر آنها به خاطر سوء مدیریت نمی کاهد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به سخنان نسنجیده و تند برخی از مسوولان سعودی،گفت: با این سخنان نسنجیده، بهانه به دست یک عده مغرض و کینه جو می افتد.
وی تلاش این عده را ایجاد و گسترش تفرقه بین «امت واحد» به ویژه شیعه و اهل سنت، دانست و افزود:بیشترین سوء استفاده را گروهک تروریستی داعش می کند که نشان داده است دشمن اصلی فرهنگ اصیل اسلامی است.
هاشمی رفسنجانی، با «خام و مغرور» خواندن بعضی از جوانان حاکمیت فعلی عربستان، گفت: عقلای جهان اسلام و مجامع بین المللی با هر مذهب و ملیتی باید وارد شوند و با تشکیل کمیته حقیقت یاب، نگذارند مسیر ریشه یابی این فاجعه و مذاکره برای حل مسایل مسدود شود، که در آن صورت گروه های تندرو و تروریست میدان دار می شوند که نشان داده اند با زبان اسلحه و تهدید حرف می زنند و فقط به کشت و کشتار می اندیشند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به ماه محرم که ماه عزاداری برای مظلومیت اهل بیت(ع) به ویژه سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله (ع) است، بر ضرورت پرهیز از بیان سخنان و اشعار توهین آمیز و تفرقه افکن تاکید کرد.
وی با اشاره به جریحه دار شدن احساسات کل جهان اسلام اعم از سنی و شیعه،افزود: می توان از ظرفیت تریبون های نظام در مداحی ها، نمازهای جمعه، سخنرانی ها و به ویژه صداوسیما، در جهت تقویت وحدت جهان اسلام استفاده کرد، هر چند الان بعضی ها جز برای تفرقه و گسترش کینه بین مسلمانان، کاری نمی کنند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف شدید از کشتار مسلمانان به دست همدیگر در افغانستان، عراق، یمن، سوریه، لیبی و دیگر کشورهای اسلامی، گفت: برای دشمنان اسلام و گروهک های جاهل و تندرو تروریستی، این بهترین حالت است که مسلمانان منابع اسلامی و به ویژه نفت را به آنان می دهند و اسلحه می خرند و برادران دینی خود را می کشند.
هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به سوال دیگری در مورد مسایل داخلی، به ویژه برجام گفت: احقاق حقوق تاریخی ایران و صلح خواهی، دو اصل اساسی ایران در طول مذاکرات هسته ای و نهایتا در متن برجام است.
وی خاطر نشان کرد: بعضی ها هم در داخل و هم در خارج به خاطر اهداف سیاسی و منافع باندی،با این دو اصل مخالفت می کنند و چون در مسیر بهانه جویی قدم و قلم می زنند، ابایی ندارند از اخلاق اسلامی و انسانی نیز عدول کنند که بحمدالله رهبری نظام با هدایت و تدبیر و دولت با پشتکار و جدّیت، این مهم را به خوبی پیش برده و می برند.
هاشمی رفسنجانی تعامل با دنیا و جهان اسلام را از اهداف مصرّح جمهوری اسلامی در قانون اساسی توصیف کرد و گفت: با همین دو اصل و با دفاع از حق ایران و مکتب اهل بیت(ع) باید از همه ظرفیت ها استفاده کنیم.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره حمله روسیه به مخالفان و گروهک داعش در سوریه، با ارائه تحلیلی از امروز و آینده منطقه، گفت: سوریه از هم پاشیده و قدرت گرفتن گروه های تروریستی تجزیه طلب، مطلوب رژیم جعلی صهیونیستی است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گروه های تروریستی را زاییده جهل سیاسی، اجتماعی و دینی افراطیون و براساس توطئه های پیچیده دشمنان اسلام دانست و گفت: این گروهک های تروریستی، با عنوان «دولت اسلامی عراق و شام» که جز بدنامی برای مسلمانان نیست، بخش هایی از دو کشور مهم اسلامی در منطقه را اشغال کرده اند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به مقاله حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی، با عنوان «همشناسی برای همزیستی و انسجام ملی» گفت: در قرآن آیات فراوانی برای توضیح وضع جوامع انسانی دارد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر رجوع به آیات قرآن و تفاسیر و همچنین مباحث کلامی، گفت:«می توان درباره 'لتعارفوا' در آیه «وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا» با توجه به کلیت قرآن و بطونی که گاهی همراه گسترش علم شناخته می شود، مورد بحث قرار داد.
وی افزود: خداوند اختلاف بین انسان ها را براساس مصالحی در ذات بشریت قرار داده و در کنار آن «لتعارفوا» و آیات فراوان دیگری هم برای شناخت انسان ها نسبت به همدیگر داریم که باید با واقع بینی، مطالعه و بررسی کرد.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به ویژگی های مثبت و منفی که قرآن برای افراد و گروه ها در نظر می گیرد، اظهار داشت: می توان با استناد به این آیه قبول کرد که نباید نسبت به شعوب و قبایل نگاه و اقدام تبعیض آمیز داشت و باید با توجه به اختلافات ظاهری و فکری در مسیر حق جویی گام برداریم.
وی با اشاره به ابتدای همین آیه که خطاب به انسان ها می گوید شما از یک زن و مرد به دنیا آمده اید،افزود: شاید خداوند به انسان ها یادآوری می نماید که شما در کنار همه اختلافات، از یک نقطه واحد خلق شده اید.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین رستگاری دبیر جلسه هم اندیشی قرآنی، اعیاد قربان و غدیر را تبریک و اتفاقات مسجد الحرام و منا را تسلیت گفت و از اهداف و برنامه های این جلسه گزارشی ارائه کرد.
حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی نیز با بیان چکیده، کلید واژه ها، فهرست فصول و بندها و منابع و مآخذ مقاله «همشناسی برای همزیستی و انسجام ملی» گزارشی از روند نگارش و اهداف آن ارائه کرد و سپس چند تن از محققان و پژوهشگران نیز به بیان دیدگاه های مثبت و منفی خویش درباره موضوعات و مطالب مقاله پرداختند.

23213

 

کد N983775