داوود اوغلو: روسیه تنها دو بار به داعش در سوریه حمله کرده/ با روسیه تعارض منافعی نداریم

نخست وزیر ترکیه امروز(چهارشنبه) اظهار کرد، به دنبال آن نیست که جنگ در سوریه تبدیل به بحرانی میان روسیه و ناتو و یا مناقشه‌ای میان روسیه و ترکیه شود.

نخست وزیر ترکیه امروز(چهارشنبه) اظهار کرد، به دنبال آن نیست که جنگ در سوریه تبدیل به بحرانی میان روسیه و ناتو و یا مناقشه‌ای میان روسیه و ترکیه شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، احمد داوود اوغلو،‌ نخست وزیر ترکیه، در سخنرانی در جریان مراسم افتتاح مدرسه‌ای در شهر استانبول که به طور زنده از تلویزیون این کشور پخش شد، اظهار کرد، ترکیه به عنوان عضو یک ائتلاف بر سر امنیت مرزها یا حریم هوایی‌اش مصالحه نخواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه همچنین مدعی شد: تنها دو مورد از 57 حمله هوایی روسیه در سوریه، داعش را هدف قرار داده و مابقی این حملات علیه مخالفان میانه‌روی سوری که تنها نیروی در حال جنگ با داعش در شمال شرق سوریه هستند صورت گرفته است.

همچنین به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نخست وزیر ترکیه اظهار کرد، میان آنکارا و مسکو بر سر وضعیت سوریه هیچ تعارض منافعی وجود ندارد.

داوود اوغلو به خبرنگاران گفت: ما هیچ تعارض منافعی با روسیه بر سر سوریه نداریم اما روسیه باید نگرانی درباره وضعیت این کشور را در نظر بگیرد. ما با روسیه دوست و همسایه هستیم اما ترکیه نمی‌تواند مسائل امنیتی مرزهای ما را نادیده بگیرد.

وی افزود، جنگ داخلی سوریه تبدیل به بحران میان روسیه-ترکیه نخواهد شد.

داوود اوغلو روز دوشنبه نیز به خبرنگاران گفته بود، حادثه نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده روس به روابط میان دو کشور آسیب نزده است.

از سوی دگیر تانجو بیلجیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه نیز گفت، آنکارا پیشنهاد نشستی میان مقام‌های نظامی روسیه و ترکیه را در پایتخت ترکیه داده تا درباره اجتناب از نقض حریم هوایی ترکیه توسط روسیه در آینده بحث شود. به گفته وی، ترکیه این نشست را پیشنهاد داده تا به مقام‌های نظامی روسیه اجازه دهد درباره موارد نقض حریم هوایی این کشور توضیح دهند و درباره تدابیری که می‌خواهند در پیش بگیرند شفاف سازی کنند.

وی همچنین گفت،‌ سفیر روسیه در ترکیه برای سومین بار به منظور مذاکرات بیشتر درخصوص موارد نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده‌های روس احضار شده است.

انتهای پیام

کد N983503