مدیرعامل تشکل‌های حمایتی و هدایتی کشاورزی:

گندم‌های نامرغوب به جای دامداری، به سفره مردم می‌آیند!

برداشت گندم,کشاورزی

مدیرعامل تشکل‌های حمایتی و هدایتی کشاورزی گفت: بهتر است دولت بجای نخریدن گندم های نامرغوب بهتر است آنها را به قیمت های پایین تر از کشاورز خریداری کند تا کشاورزان ناچار به فروش گندم های نامرغوب به دلالان نشوند، زیرا اگر گندم های نامرغوبیت توسط دولت خریداری و به دامداری‌ها فروخته شود بهتر از این است که این محصولات در اختیار دلالان قرار گیرد و آنها پس از الک کردن، آنها را روانه سفره مردم کنند.

سجاد سنجابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در کرمانشاه، با بیان اینکه چند ماهی است قیمت نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان تغییر نکرده است، گفت: اگر قیمت سوخت بالا برود همه هزینه های کاشت، داشت و برداشت کشاورزان افزایش پیدا می کند و متناسب با آن باید قیمت خرید گندم هم بالا برود اما اخیرا تغییری در قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های تمام شده تولیدات کشاورزی رخ نداده است.

سنجابی بهترین زمان برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان را اوایل فصل برداشت دانست و گفت: از آنجاکه برداشت گندم در مناطق گرمسیر کشور از فروردین ماه آغاز می شود، این زمان بهترین موقع برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم خواهد بود.

مدیرعامل تشکل های حمایتی و هدایتی کشاورزی کشور افزود: هر ساله قیمت خرید تضمینی گندم زمانی از سوی دولت اعلام می شود که تعدادی از کشاورزان گندم خود را تحویل داده و تعدادی دیگر در میانه تولید هستند و عده ای هم هنوز برداشت را آغاز نکرده اند و این چند دستگی ها سبب آسیب دیدن کشاورزانی می شود که گندم های خود را زود تر برداشت کرده اند، چراکه آنها ناچار به فروش گندم به قیمت سال قبل به دلالان می شوند.

وی افزود: اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در فصل پاییز سبب می شود دلال ها انبارهای خود را به مدت چند ماه پر از گندم کنند و در مدتی کوتاه، سود زیادی به جیب بزنند، این در حالی است که تعیین این قیمت در ابتدای فصل برداشت دلال ها را در صورت خرید گندم ناچار به نگهداری یک سال گندم کرده و بنابراین آنها از چنین خریدی صرف نظر خواهند کرد و اینگونه سود تولید گندم به جیب گندمکاران می رود.

سنجابی افزود: کشاورزان به دلیل کمبود نقدینگی و نداشتن انبارهای مناسب برای نگهداری نمی توانند گندم تولیدی خود را تا زمان تعیین قیمت های جدید خرید تضمینی گندم نزد خود نگه دارند و به ناچارند گندم های تولیدی امسال خود را به نرخ سال گذشته به دلال ها بفروشند و آنها نیز پس از مدت کوتاهی انبار کردن گندم ها آن را به قیمت جدید به کشاورزان عرضه می کنند.

وی از نخریدن گندم های نامرغوب و سن زده زارعان توسط دولت به عنوان یکی از مشکلات پیش رو یاد کرد و گفت: این اتفاق سبب شده که گندمکاران نتوانند گندم های خود را به یک قیمت عرضه کنند.

مدیرعامل تشکل‌های حمایتی و هدایتی کشاورزی افزود: اینکه سیلوها از خرید گندم‌های سن‌زده و آفت‌زده خودداری کرده و آن را پس می‌فرستند یک آسیب است، چراکه این کار، گندمکاران را ناچار به فروش گندم‌های نامرغوب به دلالان می‌کند و دلال‌ها نیز با الک کردن آن و گاها با تقلب گندم را به دولت می فروشند.

انتهای پیام

کد N983356