فرار بیش از یک میلیون اوکراینی به روسیه از فوریه 2014

روسيه,اوکراین

یک مقام سرویس مهاجرت فدرال روسیه امروز(چهارشنبه) گفت، بیش از یک میلیون اوکراینی از زمان وخامت بحران در کشورشان در فوریه 2014 تاکنون مجبور به فرار به روسیه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، نیکولای اسمورودین، معاون رئیس سرویس مهاجرت فدرال روسیه امروز در شهر ژنو گفت:‌ در مجموع دولت روسیه بیش از 200 میلیون دلار را برای رفاه اجتماعی شهروندان اوکراینی در روسیه در سالهای 2014-2015 اختصاص داده است.

وی در جریان شصت و ششمین نشست کمیته اجرایی کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل اظهار کرد، تا اواخر ماه سپتامبر حدود 400 هزار اوکراینی تقاضای پناهندگی موقت در روسیه را مطرح کرده و حدود 125 هزار اوکراینی نیز اظهار کرده اند که خواهان دریافت شهروندی روسیه هستند. به گفته وی همچنین حدود 260 هزار اوکراینی هم تقاضای مجوز اقامت موقت در روسیه را داده‌اند.

این مقام روس ادامه داد: روسیه همه منابع لازم برای میزبانی از شهروندان اوکراینی را که به دنبال نجات خود از درگیری مسلحانه داخلی هستند، در اختیار دارد و تمرکز ویژه این کشور بر آموزش، بهداشت و درمان، اشتغال، تامین غذا و مسکن است.

علاوه بر آن از اوت 2014 تاکنون کاروان‌های انسان‌دوستانه روسیه اقدام به تحویل 48000 تن موادغذایی، دارو و تجهیزات ضروری به شهروندان جنوب و شرق اوکراین کرده‌اند.

اسمورودین گفت، مسکو از رویکرد محترمانه و بدون غرض ورزی کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل به وضعیت اوکراین استقبال می کند.

وی افزود: ما معتقدیم تنها تداوم تلاش ها در راستای حل و فصل صلح آمیز وضعیت جنوب و شرق اوکراین می تواند شرایط باثباتی برای بازگشت پناهندگان فراهم کند.

انتهای پیام

کد N983281