• ۲۰بازدید

وزیر دفاع آمریکا: مسکو باید با پنتاگون درباره عملیات در سوریه در ارتباط باشد

وزیر دفاع آمریکا امروز (سه‌شنبه) از مسکو خواست تا فورا به درخواست قوانین پیشنهادی برای اجرای عملیات هوایی بر فراز روسیه پاسخ دهد و آنچه را که "نقض شدیدا غیرحرفه‌ای و غیر مسئولانه" حریم هوایی ترکیه از سوی روسیه خواند، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات در حالی مطرح شده که مقام های نظامی آمریکا و روسیه چند روز پیش در یک کنفرانس ویدیویی امنیتی با یکدیگر ارتباط برقرار کردند که در جریان آن مقام‌های پنتاگون به همتایان روس خود پیشنهاد دادند، پروتکل‌هایی از سوی دو طرف مورد توافق قرار گیرد که از طریق آن‌ها جلوی ارتکاب خطا در حریم هوایی سوریه گرفته شود. با این حال به گفته اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، مسکو از آن زمان تاکنون هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

کارتر در جریان سفر به اسپانیا خطاب به خبرنگاران در پایگاه هوایی "مورون" در این کشور گفت: ما منتظر پاسخ روس‌ها هستیم. آن‌ها این پاسخ را به ما بدهکار هستند. آن‌ها باید جلو آمده و همین الان این کار را انجام دهند.

این در حالی است که پیشنهاد آمریکا در این زمینه شامل پروتکل‌های اساسی ایمنی نظیر حفظ فاصله ایمن میان جنگنده‌های روسیه و آمریکا و استفاده از فرکانس‌های بی سیم مشترک می‌شوند.

کارتر همچنین از روسیه به این دلیل که پس از تقاضای مذاکرات با آمریکا و بعد از گذشت زمان زیاد، به پیشنهادهای آمریکا درخصوص عملیات‌های هوایی در سوریه پاسخ نداده، اظهار ناخرسندی کرد.

وزیر دفاع آمریکا گفت: رفتار حرفه‌ای این است که شما درخواست‌هایی که آن‌ها داده‌اند را پیگیری کنید اما روس‌ها هنوز این کار را انجام نداده‌اند و این می‌تواند نشانه سردرگمی راهبردی بیشتر آن‌ها باشد.

کارتر همچنین مدعی شد که راهبرد مسکو در تقویت حکومت بشار اسد نتیجه عکس خواهد داد.

وی گفت:‌ در سوریه آن‌ها (روس‌ها) با واکنش معکوس به دلیل آن‌که از بشار اسد علیه هرکس دیگری جانبداری کرده‌اند، مهار خواهند شد.

وی تاکید کرد: آمریکا در انتظار دومین نشست با روس‌ها درباره بررسی چگونگی اجتناب از ارتکاب تصادف‌ها و اشتباه‌ها در حریم هوایی پر رفت‌وآمد سوریه است.

کارتر افزود: این نشست‌ها ایده مسکو بودند و ما منتظر پاسخ آن‌ها بوده و انتظار پاسخ از آن‌ها داریم.

انتظار می‌رود کارتر و دیگر وزرای دفاع ائتلاف ناتو در جریان نشستی که چند روز دیگر در بروکسل خواهند داشت درباره نحوه تعامل با این مساله بحث کنند.

کارتر همچنین در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد که گزارش‌ها درباره حضور سربازان داوطلب روس در سوریه را تایید نمی‌کند اما نسبت به چنین موضوعی هشدار داد.

وی مدعی شد: چنین چیزی اگر که درست باشد خیلی ساده باعث عمیق‌تر شدن اشتباه آن‌ها در سوریه خواهد شد. چنین نیروهایی هدف حمله قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام

کد N982746

وبگردی