رئیس اجلاس سیزدهم عنوان کرد

برگزاری اجلاس پیرغلامان برای نخستین بار در 2 نقطه کشور

پيرغلامان

سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی با حضور 110 مهمان داخلی و خارجی کشورمان شب گذشته، 13 مهرماه در محل حسینیه اعظم لارستان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، شامگاه دوشنبه - 14 مهرماه - رئیس سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی، برگزاری این اجلاس را فرصت مناسبی جهت ترویج نهضت حسینی در تمام نقاط دنیا برشمرد و گفت: حضور مسلمانان شیعه و سنی در این اجلاس فرصت مغتنمی جهت افزایش وحدت میان مسلمانان است.

محمود عاطفی گفت: امسال برای نخستین بار است که این اجلاس در دو نقطه یک استان برگزار می‌شود که این مسئله به دلیل ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی است که در شهرستان لارستان وجود داشته است.

بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم امام‌جمعه اهل سنت خنج نیز، خادمان و پیرغلامان امام حسین(ع) را منادیان وحدت برشمرد و افزود: جامعه امروز اسلامی ما نیاز به وحدت هرچه بیشتر دارد و شاید حلقه مفقوده امت اسلامی امروز آیه إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ؛ باشد، که خداوند در آن می‌فرماید "در حقیقت مؤمنان با هم برادرند پس میان برادرانتان را سازش دهید و از خدا پروا بدارید امید که مورد رحمت قرار گیرید" (آیه 10 سوره حجرات).

شیخ عبدالصمد ابونجمی، ضمن ابراز تأسف از جنایت‌هایی که گروه‌های تروریستی به نام اسلام انجام می‌دهند، گفت: دینی که با کشتار و آواره کردن مسلمانان دیگر باشد که ارزش ندارد و ما خلافت و حکومتی که همراه با آواره کردن و کشتن و تجاوز به ناموس مردم باشد را نمی‌خواهیم.

ابونجمی، حب اهل بیت پیامبر(ع) را نشانه ایمان یک مؤمن دانست و گفت: اگر مسلمانی حب اهل بیت پیامبر و آل او در دل ندشته باشد بویی از ایمان نبرده است و نمی‌شود که محبت رسول خدا(ص) را داشت اما اهل بیت (ع) و اصحاب او را جدا کرد؛ به همین منظور به محبت بزرگان دین و در رأس آن‌ها ائمه دین به‌عنوان یک شاخص اصل در دین نگاه می‌کنیم.

نماینده مردم لار، خنج و گراش نیز در این مراسم گفت: حضور علمای اهل سنت در این اجلاس نشانه وحدت، همدلی و محبتی است که در قلوب مسلمانان شیعه و سنی این منطقه وجود دارد.

جمشید جعفرپور ادامه داد: عاشورا به این خاطر ماندگار شد که در آن واقعه بزرگ اسفبار یک تابلوی کامل و یک نقشه جامع و الگوی کامل برای مردم در هر عصر و زمانی ترسیم شد و هرکس اعم از زن، مرد، پیر، جوان، فقیر، غنی و حتی کودک 6 ماهه می‌تواند برای خود الگویی در صحنه عاشورا بیابد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم انتقال نهضت حسینی به نسل‌های بعد گفت: عاشورا چون پیام‌آورانی مانند حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) داشت که این نهضت ماندگار شد و امروز نیز ذاکران، مداحان، مرثیه‌خوانان و پیرغلامان هستند که ادامه‌دهنده راه حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) هستند و اجازه نمی‌دهند تا این ظلم بزرگ از یاد مردم برود لذا باید از این افراد تجلیل کرد زیرا پیرغلامان کار زینبی انجام می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم نهضت امام حسین(ع) زنده بماند باید از ذاکران آن حضرت تجلیل کنیم، گفت: البته باید این فعالیت ذاکری اهل بیت(ع) را از اوهام و خرافات پاک کرد و زدود و بصیرت و معرفت را در مجالس اهل بیت(ع) تعمیق کرد.

جعفرپور با بیان اینکه اخلاص، بصیرت و معرفت مداح و ذاکر است که می‌تواند مردم را به دسته‌های سینه زنی بکشاند، گفت: عاشورا سر سلسله تحولات بسیار زیادی در این کشور و سایر کشورها بوده است و باید این میراث گرانبها را نگه داشت و به نسل‌های بعد منتقل کرد.

در ادامه این مراسم از خانواده‌های پیرغلامان و علمای بزرگ لارستان همچون مرحوم آیت‌الله آیت‌اللهی، مرحوم آیت‌الله سیدمجتبی لاری، حجت‌الاسلام نسابه و غیره تجلیل شد و در ادامه از 23 پیرغلام محله‌ها و مناطق مختلف این شهرستان تجلیل شد.

به گزارش ایسنا، سیزدهمین اجلاسیه پیرغلامان حسینی که از روز گذشته با ورود 850 پیرغلام به شهر لار کار خود را شروع کرده است، عصر امروز با ورود همه مدعوین این همایش بزرگ مذهبی به شیراز رسما" آغاز می شود.

مراسم ورود مهمانان سیزدهمین اجلاسیه پیرغلامان حسینی به شیراز زنده از ساعت 16 در سیمای مرکز فارس پخش شد. همچنین این مرکز برنامه ریزی ویژه ای را برای پخش مستقیم حضور مداحان و ذاکران حسینی در حرم شاه چراغ (ع) تدارک دیده است.

پخش مستفیم سیزدهمین اجلاس از محل تالار حافظیه و اختتامیه در حرم مطهر شاهچراغ (ع)از دیگر برنامه هایی است که بینندگان می‌توانند از شبکه استانی فارس مشاهده کنند.

سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی در این دوره با حضور 724 مداح داخلی و 34 ذاکر خارجی از 13 مهرماه کار خود را از استان فارس آغاز کرده است. این اجلاس طی روزهای 14 تا 16 مهرماه رسما در شیراز برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N982608