حمایت اتحادیه اروپا از اجرای اصلاحات عراق

عراق

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر حمایت کامل از بغداد در اجرای اصلاحات، پیش‌بینی کرد اصلاحاتی که العبادی در پیش گرفته برایش مشکل ساز خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز،فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا،در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا حمایت کامل خود را از دولت حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق برای اجرای برنامه‌های اصلاحات سیاسی، تحقق مدیریت جامع، حفظ منافع ملی، مقابله با فساد و بهبود ارائه خدمات به شهروندان اعلام می‌کند، اعلام کرد که اجرای این اصلاحات العبادی را با چالش روبه رو می‌کند و برایش مشکل ساز خواهد شد.

وی در ادامه با تقدیر از شجاعت دولت عراق برای آغاز این طرح، از تمامی طرف‌های ذی‌نفوذ در عراق خواست از بسته اصلاحات عراق و اجرای آن حمایت کرده و آن را امری ضروری برای تحقق پیشرفت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور و مقدمه زندگی بهتر برای تمامی مردم عراق بدانند.

در این بیانیه اتحادیه اروپا عراق را یکی از کشورهایی دانست که با تهدیدات تروریستی مواجه است و باید از آن حمایت شود.

در متن بیانیه مذکور آمده است، نابسامانی اوضاع در خاورمیانه که با خطر تندروی و خشونت داعش مواجه است، موضوع اصلی نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بود.

اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد به تعهد خود برای بهره‌گیری از تمامی امکانات موجود و همکاری با مسئولان عراقی در راستای برقراری ثبات در مناطق آزاد شده از دست داعش، حمایت از قانون، همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و تلاش برای برقراری آشتی و ایجاد صلح همچنان پایبند است.

موگرینی ادامه داد: در دیدار با ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق در نیویورک، حمایت جدی اتحادیه از دولت عراق را به وی ابلاغ کرده است.

در بیانیه مذکور ضمن اشاره به تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن نسبت به اجرای بهتر توافق همکاری اتحادیه و بغداد در طولانی مدت، ارتقای عملکرد دولت و توسعه اقتصادی و اجتماعی، تاکید شده اتحادیه اروپا به شکلی جدی از وحدت و حاکمیت ملی عراق حمایت می‌کند و از همه کشورهای منطقه می‌خواهد از این کشور در مسیر برقراری آشتی، صلح و ثبات حمایت کنند.

انتهای پیام

کد N982449