مددی: برکناری آخوندی در حد یک آرزو باقی خواهد ماند

سیاسی

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از طرح استیضاح وزیر راه وشهرسازی گفت: در این شرایط که فاجعه منا مردم را داغدار کرده، مساله برجام اساسی ترین معضل مجلس است، رفع تحریم ها با جدییت دنبال می شود و مسایل مهمی همچون بیکار و تورم چالش اصلی کشور است، استیضاح وزیر راه و شهرسازی به غیر از سیاسی کاری چه چیزی می تواند باشد؟

محمدعلی مددی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور به آرامش نیاز دارد گفت: مجلس شورای اسلامی نماد مردم است و هرگاه که مساله ای در مجلس مطرح می شود، نمایش بیرونی دارد. بنابر این ملتهب کردن جامعه با طرح استیضاح، جای تعجب و تاسف دارد.

وی استیضاح کنندگان وزیر راه و شهرسازی را تسویه کنندگان دعواهای سیاسی دانست و گفت: استیضاح یکی از جدی ترین ابزارهای نمایندگان برای کنترل عملکرد وزرای دولت است. بنا بر این هرگاه که تخلفی مدیریتی روی می دهد و وزیر دستگاه مربوطه در این تخلف مقصر است و مدیریت آن در اختیار وزیر است و ابزار لازم را نیز در اختیار دارد اما سهل انگاری می کند، باید به مجلس پاسخ دهد.

نماینده میانه با اعلام اینکه استیضاح روال تعریف شده ای دارد گفت: ابتدا باید وزیر به کمیسیون مربوطه برود و به سوالات استیضاح‌کنندگان پاسخ دهد و چنانچه قانع نشدند به صحن علنی کشیده شود. اما مشاهده می شود که اعضای کمیسیون عمران با این استیضاح مخالف هستند و از عملکرد عباس آخوندی رضایت کامل دارند. بنابر این متوجه می شویم که وقتی کمیسیون تخصصی نسبت به این استیضاح نظر منفی دارد، یعنی استیضاح کنندگان برای تسویه حساب علیه وزیر موضع گیری کرده‌اند.

وی با اشاره به آمارهایی که در مورد بودجه های عمرانی اعلام می شود گفت: آقایان بنا دارند روز استیضاح چه سوالاتی از آخوندی بپرسند؟ وقتی با گذشت بیش از نیمی از سال جاری، تنها 7 هزار میلیارد تومان از بودجه محقق شده که آن هم در یک ماه اخیر انجام شده است، آقایان چه حرفی برای گفتن دارند؟

مددی با ابراز تاسف از اینکه چند تن از نمایندگان استان اصفهان به دلیل اصراری که در برکناری مدیرکل استان دارند، این استیضاح را مطرح کرده اند گفت:جای تاسف دارد که برای برکناری یک مدیر استانی، فشاری در اندازه استیضاح به وزیر می آورند که متاسفانه این رفتار مصداق سهم خواهی است.

وی با تاکید بر اینکه استیضاح عباس آخوندی رای نمی آورد گفت: نمایندگانی که استیضاح را تنظیم کرده اند، تنها توانسته اند از 13 نماینده امضا بگیرند. اگر به استیضاح های اخیر نگاه کنیم، می بینیم که کمترین امضا به 50 نماینده رسیده بود. بنا بر این وقتی بیش از 13 نفر حاضر به امضا نبوده اند، یعنی نمایندگان استیضاح کننده باید عاقبت خود را برآورد کنند.

نماینده میانه با تاکید بر اینکه آخوندی با همین اعتبارات اندک، اقدامات بزرگی در بحث عمرانی داشته است گفت: آقایان بهتر است بودجه عمرانی را به 31 استان تقسیم کنند تا ببینند وزیر راه و شهر سازی برای راضی کردن 290 نماینده تا چه اندازه با محدودیت رو به رو است.

وی با اشاره به سوابق مدیریتی عباس آخوندی گفت: ایشان فردی مسلط به حوزه راه وشهرسازی است و سابقه مدیریتی بسیار خوبی در این زمینه دارد. سوال من از آقایانی که قصد استیضاح آخوندی را دارند این است که چه کسی جایگزین این مدیر با سابقه خواهد شد؟

مددی با تاکید بر اینکه برکناری آخوندی درحد یک آرزو باقی خواهد ماند گفت: تنها فرض کنیم که ایشان رای نمی آورد. در این صورت وزارتخانه ای به این مهمی را به مدت 3 ماه در قالب وجود سرپرست سرگردان می کنیم. دیگر هیچیک از مدیران و معاونان وزارتخانه جرات ریسک نمی کنند زیرا نگران روزی هستند که وزیر بعدی با نگاههای آنان مخالف باشد و آنان را برکنار کند.

وی با اشاره به فرا رسیدن زمان ارایه لایحه بودجه و برنامه ششم توسعه گفت: اگر این وزارت خانه را بدون وزیر داشته باشیم، چه کسی می تواند از برنامه های این وزارتخانه دفاع کند؟

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: آخوندی وزیری مسلط در وزارت راه وشهرسازی است که برکناری او به معنای تضعیف دولت است. بنا بر این کسانی که با وزارت آخوندی مخالف هستند می خواهند برای دولت مشکل ایجاد کنند و مشکل سازی برای دولت در این برهه حساس، به معنای بحران سازی برای نظام است.

انتهای پیام

کد N981002