ائتلاف احزاب راست در انتخابات پارلمان پرتغال پیروز شد

ائتلاف محافظه‌کاران در پرتغال پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پدرو پاسوش کوئلو، نخست وزیر این کشور و رهبر حزب سوسیال دموکراتیک پرتغال همراه با حزب راست‌گرای این کشور که ائتلاف «پرتغال پیش به جلو» را تشکیل داده بودند، به ۳۷ درصد از آرای این انتخابات دست یافتند.

نخست وزیر پرتغال در حالی ریاست دولت این کشور را در حالی دوباره به دست می‌گیرد که طی چهار سال گذشته سیاست های ریاضتی وی با اعتراض های زیادی همراه بوده است.

وی در نخستین نطق خود پس از اعلام نتایج اولیه با تاکید بر تشکیل دولت جدید گفت: پس از نتایجی که در این انتخابات به دست آورده‌ایم، من با رئیس جمهور دیدار و برای برپایی یک دیدار ملی میان احزاب حاضر در این ائتلاف به منظور تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید گفت‌وگو کردم.

بر اساس آمار اعلام شده، این حزب به همراه حزب مردم ۳۷ درصد آرا کسب کرده اند. حزب سوسیالیست پرتغال به رهبری شهردار لیسبون نیز ۳۲.۳۸ دهم درصد از آرا را از آن خود کرده است.

با این حال و علیرغم این پیروزی، ائتلاف پدرو پاسوش کوئلو در مجموع ۳۰ کرسی را نسبت به پارلمان پیشین از دست داده است. در انتخابات سال ۲۰۱۱، دو حزب مردم و سوسیال دموکرات توانسته بودند به ۱۲۹ کرسی از پارلمان این کشور دست یابند. این ائتلاف برای کسب اکثریت مجلس می بایست دست کم ۱۱۶ نماینده را به پارلمان می فرستاد.

به گزارش یورو نیوز، تحلیلگران می گویند این احتمال وجود دارد که حزب سوسیالیست که توانسته به ۳۲ درصد از آرا دست یابد، با حزب «بلوک چپ» که ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص داده است، ائتلاف کند. در این صورت، ائتلاف این دو حزب به اکثریت ۴۲ درصدی پارلمان دست خواهد یافت که ممکن است به مانعی بر سر راه پدرو پاسوش کوئلو برای تشکیل دولت آینده تبدیل شود.

پرتغال که طی چند سال گذشته برنامه های ریاضت اقتصادی را به منظور کاهش کسر بودجه در این کشور به اجرا گذاشته، با اندکی رشد اقتصادی و کاهش بیکاری طی ماههای اخیر روبرو بوده است.

انتهای پیام

کد N980690