پایان جلسه دوم دادگاه بابک زنجانی / جزییات معامله 4.4 میلیارد یورو با سازمان تامین اجتماعی

بابک زنجانی

دومین جلسه دادگاه متهم نفتی(بابک زنجانی) با خواندن 140 از کیفرخواست به پایان رسید و جلسه بعدی رسیدگی فردا صبح می‌باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز ساعت 08:12، کوهپایه‌زاده وکیل مدافع بابک زنجانی برای شنیدن ادامه کیفرخواست وارد شعبه 15 دادگاه انقلاب شد.
گفتنی است،‌دادگاه رسیدگی به پرونده متهم نفتی همچون روز گذشته بنا به نظر قاضی صلواتی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب به صورت علنی برگزار می‌شود.
بابک زنجانی وارد دادگاه شد

بابک زنجانی لحظاتی قبل همچون روز گذشته با اسکورت خودرو‌های پلیس مقابل دادگاه انقلاب حضور یافت و سپس تحت الحفظ وارد دادگاه شد. "ساعت 08:19"

آغاز دومین جلسه دادگاه متهم نفتی

دومین جلسه دادگاه متهم نفتی(بابک زنجانی) با قرائت قرآن مجید و به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد. "ساعت 08:58"

اعتراض متهم ردیف اول به برخی رسانه‌ها

با شروع دادگاه بابک زنجانی نسبت به انتشار جزییات دادگاه روز قبل توسط رسانه‌ها اعتراض کرد که قاضی صلواتی در این باره گفت: اگر رسانه‌ها از قوه قضاییه دارای مجوز باشند، می‌توانند روند دادگاه را انتشار دهند، ولی نمی‌توانند جزییات کیفرخواست را بیان کنند.
بابک زنجانی گفت: مطالبی که در کیفرخواست آمده فقط صرفاً اتهامات من است اما رسانه‌ها به گونه‌ای مطالب را منتشر کردند که گویا اتهام من ثابت شده است.

قاضی صلواتی در پاسخ به متهم اظهار داشت: ما هم می‌دانیم که اینها اتهامات شما بوده و شما و وکیل‌تان فرصت دارید از خودتان دفاع کنید.
آغاز قرائت کیفرخواست
نجفی، نماینده دادستان تهران قرائت کیفرخواست را آغاز کرد. "ساعت 09:00"
گفتنی است، روز گذشته حدود 70 صفحه از کیفرخواست 237 صفحه‌ای پرونده فساد نفتی قرائت شد.


جزییات از کارنامه متهم نفتی
نماینده دادستان با شروع قرایت کیفرخواست گفت: کلاهبرداری از شرکت نفت را دوران انفجار سرمایه بابک زنجانی خواند که این دوران مربوط به سال‌‌های 91 و 92 است، در این دوران وزیر نفت سابق، متهم ردیف اول را به عنوان سرمایه گذار تایید می‌کند و وی مدعی می‌شود که مالزی و چین دارای مخازن بزرگ نفتی است و درخواست انبار نفت در این کشور‌ها را دارد که امور بین الملل قضاوت نفت درخواست وی را بدون وجود قرارداد قبول نمی‌کند.

وی افزود: این بار متهم نفتی به عنوان خریدار وارد می‌شود و از طریق صندوق بازنشستگی شرکت نفت این معامله را انجام می‌دهد، آنچه مسلم است، بابک زنجانی در تمام معاملات از خود سرمایه‌ای نداشته است.

معاون دادستان یکی دیگر از اتهامات بابک زنجانی را کلاهبرداری کلان از شرکت نفت ایران با همکاری دو متهم دیگر پرونده با سرمایه اندک و اقدام به خرید انواع حواله‌های نفتی بیان کرد.
وی گفت: بابک زنجانی در مورد جابجایی ارز به عنوان واسطه بین شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های خارجی فعالیت داشته است.
نماینده دادستان تهران به سال های 91 و 92 در کارنامه متهم نفتی اشاره کرد و گفت: دوره دوم فعالیت‌های «ب.ز» معروف به دوره انفجار در نقدینگی سرمایگی است که مربوط به سال های 91 و 92 می شود.وی با هدایت «ح.ف.ه» جهت انجام معامله به رابطان و مسئولان نفتی معرفی می‌شود و محمو‌له‌ای با ارزش 2 میلیارد یورو را معامله می‌کند و طبق اسناد محموله‌ها به وی و «م.ش» تحویل داده شده است.
وی ادامه داد: در رابطه با معاملات نفتی متهم باید این نکته اشاره کرد که 15 میلیارد یورو از محل نقدینگی بانک مرکزی به شرکت «ن» پرداخت شده است. لازم به ذکر است اکثر قریب به اتفاق عملکرد متقلبانه زنجانی در معاملات از شرکت «HK»  در بستر بانک «اف آی بی» و «کنت» صورت گرفته است. 

نجفی اشاره کرد: «ب.ز» از طریق «م.ش» به «ا.و.د»  جهت خرید نفتی معرفی شده است و از بانک مرکزی مبلغ 15 میلیون یورو وام به منظور توسعه میادین مشترک نفتی بین ایران و قطر گرفته است. 

نجفی ادامه داد: «ب . ز» محموله هایی از جمله از جمله 2 میلیون بشکه نفت خام، 106 هزار تن نفت کوره، 300 هزار تن نفت کوره، 900 هزار تن نفت کوره، 600 هزار تن نفت کوره، 250 هزار تن معیانات گازی و همچنین 120 هزار تن معیانات گازی که در مجموع 11 محموله از شرکت ««HK» گرفته است که مبلغ اعتبارات اسنادی گشایش یافته به ارزش 2 میلیارد و 616 میلیون دلار آمریکا است.

نماینده دادستان در توضیح مربوط به نحوه فعالیت بابک زنجانی گفت: «ب. ز» با خرید دو بانک یکی در مالزی و دیگری در تاجیکستان روند قدرت گرفتن خود را ادامه داد، به گونه ‌ای که «ق. ش» مدیرعامل بانک «م» و «الف. و. د» مدیرعامل صندوق بازنشستگی نفت هرکدام در بازجویی‌ها نحوه ارتباط‌گیری خودشان را با بابک زنجانی متمول جلوه کردن این فرد به واسطه داشتن بانک قید کردند.
نماینده دادستان ادامه داد: این فرد آنقدر در مورد اموال و دارایی‌های خود گفته بود که سعید مرتضوی رئیس سازمان تأمین اجتماعی وقت را مجاب کرده بود تا در تاریخ 27 آذرماه 91 توافق‌نامه‌ای مبنی بر خرید 138 شرکت با بابک زنجانی امضا کند.
وی افزود: این خرید با رقمی معادل 4.4 دهم میلیارد یورو انجام گرفت.
نماینده دادستان تصریح کرد: بابک زنجانی حتی یک فقره ضمانت به مبلغ 8 هزار میلیارد تومان در حق شهرداری تهران صادر کرد که البته این ضمانت‌نامه باطل شد.

وی گفت: ساز و کار خلق پول بی حد و حساب بابک زنجانی زمانی رخ داد که وی با تأمین اجتماعی گره خورد.


قرایت 97 صفحه از کیفرخواست

تاکنون 97 صفحه از کیفرخواست 237 صفحه‌ای متهم نفتی قرائت شده است. "ساعت 10:05"

در حال حاضر نماینده دادستان تغییر کرده و یکی دیگر از نمایندگان دادستان تهران مشغول قرائت کیفرخواست صادره است. "ساعت 10:10"


15 دقیقه تنفس

با تشخیص قاضی صلواتی، برای ادامه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی 15 دقیقه تنفس اعلام شد. "ساعت 10:27"

ارسال پیش نویش ضمانت نامه از سوی وکلای خارجی

قاضی صلواتی پس از تنفس 15 دقیقه‌ای اعلام کرد: وکلای خارجی «ب. ز» با ارسال پیش نویس ضمانت نامه بدون قید و شرط به دادگاه اعلام کردند که وجوه بدهی این متهم به شرکت «HK» را پرداخت می‌کنند. "ساعت 10:45"

پایان دومین جلسه محاکمه متهم نفتی ساعت 12:00

جلسه بعدی فردا 8:30 صبح در شعبه 15 دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
کد N979673