به همت رایزنی فرهنگی ایران

مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در آنکارا برگزار شد

مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا، در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همزمان با عید غدیر خم، مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا، در رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط موسوی‌شربیانی، از قاریان و مداحان اعزامی آغاز و در ادامه نماهنگی با موضوع «برای پدرم حاجی شهیدم» پخش شد.

سپس، سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص حادثه منا و هشدار به عربستان پخش شد و حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ایران در آنکارا در خصوص فاجعه منا و حماسه غدیر به سخنرانی پرداخت.

صفرخانی، به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص این فاجعه اشاره و بر لزوم پاسخگویی مسئولان عربستان در این زمینه و تحقیق جدی در خصوص علل بروز این فاجعه تاکید کرد.

وی، ابعاد دنیوی و اخروی این حادثه را تحلیل کرد و به این حادثه و ظلم و ستمی که به حاجیان شده است و سختی و مرارتی که برای خانواده‌ها ایجاد کرده و از دست دادن انسان‌های مومن در جامعه اسلامی و تبعات آن اشاره کرد.

صفرخانی، به ظلم و کج اندیشی و فرار از مسئولیت حکام سعودی و ضرورت پاسخگویی آنان اشاره کرد و در ابعاد اخروی به پاکی و طهارت جان و دل حجاج و رسیدن به مقام و شأنی که خدا تنها عهده دار اجر و پاداششان است پرداخت.

در بخشی دیگر از این مراسم، موسوی‌شربیانی مداح اهل بیت(ع) که به دعوت رایزنی و برای ایام غدیر خم به آنکارا سفر کرده است، به مداحی در خصوص غدیر خم و ولایت پرداخت و یاد و نام حجاج را گرامی داشت.

علیرضا بیگدلی، سفیر ایران در آنکارا و دهها تن از کارکنان نهادهای رسمی ایران در آنکارا، خانواده‌های آنها، ایرانیان مقیم و دانشجویان در این مراسم که تا آخرین ساعات شب ادامه یافت، شرکت کردند.

همچنین، سفارت ایران در آنکارا دفتر یادبودی برای قربانیان فاجعه تلخ و غم انگیز منا گشود تا مقامات سیاسی و لشکری و نمایندگی‌های سیاسی کشورهای خارجی در آنکارا با حضور در سفارت بتوانند فرصت ابراز همدردی با ملت ایران و ادای احترام به جان باختگان را داشته باشند.

انتهای پیام

کد N979530