کرملین: واشنگتن تمایلی به انعطاف‌پذیری ندارد/ در سوریه شفاف عمل می‌کنیم

سخنگوی کرملین در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به مسائل مختلفی از جمله دیدار پوتین و اوباما، تمدید تفاهم‌نامه مینسک پس از سال 2015 و حملات هوایی کشورش در سوریه پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد، مذاکرات میان ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و باراک اوباما، همتای آمریکایی وی در نیویورک سازنده بود اما هنوز برای صحبت کردن درباره تحکیم درک متقابل زود است زیرا واشنگتن تمایلی به انعطاف عمل ندارد.

پسکوف در ادامه خاطرنشان کرد که در این دیدار، رییس‌جمهوری آمریکا برای به چالش کشیدن مواضع پوتین ادعاهای قابل استنادی نداشت. وی ادامه داد: در دیدار اوباما و پوتین اوکراین موضوعی بود که به طور جدی به آن پرداخته شد و نکته جالب این بود که طرف آمریکایی برای به چالش کشیدن رییس‌جمهوری روسیه حرفی برای گفتن نداشت.

پسکوف گفت: مذاکرات سازنده بود اما هنوز نمی‌توانیم درباره تبادل نظری صحبت کنیم که به تحکیم درک متقابل منجر شده باشد. به گفته سخنگوی کرملین، دولتمردان آمریکایی هنوز هیچ تمایلی به نشان دادن انعطاف در تصمیمات خود ندارند.

وی خاطرنشان کرد: این دیدار از پیش برنامه‌ریزی شده بود و انتظار انجام آن می‌رفت. وضعیت سوریه بسیار حساس است و همه انتظار داشتند که دو طرف درباره وضعیت این کشور صحبت کنند و همچنین به موضوع اوکراین نیز بپردازند. این دیدار بیش از آنچه برنامه ریزی شده بود به طول انجامید.

سخنگوی کرملین در بخش دیگری از مصاحبه خود اظهار کرد که احتمال تمدید توافق مینسک بعد از سال 2015 وجود دارد اما باید توجه داشت که ضرب‌الاجل‌های مشخص شده برای اجرای این توافق‌ها باید عملی شود. سخنگوی کرملین یادآوری کرد که روسیه هیچ جایگزینی را برای توافق‌های مینسک درنظر ندارد.

پسکوف در این مصاحبه همچنین به موضوع حملات هوایی کشورش به سوریه پرداخت و گفت که وزارت دفاع روسیه اطلاعات جامعی درباره عملیات مسکو علیه داعش ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد:‌ اقدام‌های نظامی روسیه در سوریه کاملا شفاف هستند و اتهام‌های مطرح شده مبنی بر این که حملات روس‌ها علیه گروه‌های مخالف دولت مشروع دمشق است، صحت ندارد.

انتهای پیام

کد N979433